Okul çantası alırken nelere dikkat edilmeli

Ömer
Yönetici
Benim küçüklüğümden beri tartışılagelen bir konu, ağır çantaların bele zararları ve hatta ağır taşıyanın boyu uzamaz teorileri... Acaba bunlar gerçek mi? Siz harbiforum müdavimleri için bir uzmanla yapılan söyleyişiyi paylaşıyoruz.

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Op.Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, 'Sağlıklı omurga için doğru okul çantası seçin' uyarısında bulundu.

Yeni eğitim ve öğretim yılında ailelerin çocukları için alacağı çanta seçiminin önemine değinen Hilmi Elmacıoğlu, "Sağlıklı omurga için doğru okul çantası seçin. Albenisi olan çantalara kanmayın. Çocuğunuz için ilerde önüne geçilemeyen sağlık problemleri yaratabilir." dedi. Okul çağı çocuklarında görülebilen omurga sorunları hakkında bilgi veren Elmacıoğlu," Özellikle çocuklarda yaşanan 'skolyoz sorunu' genellikle sağ ya da sol omuza asılarak kullanılan çantalar, astıkları yöne bağlı olarak sağa veya sola doğru, skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin oluşmasına sebep oluyor. Genellikle S ya da C harfleri şeklinde görülen bu eğrilik, çocuğun genetik yatkınlığının olması durumunda daha da hızlı gelişebiliyor. Anne ve babaların bu eğriliği zamanında fark edip hekime başvurması halinde erken teşhis ve tedavi mümkün olmaktadır." şeklinde konuştu.

TEKERLEKLİ ÇANTA
okul-cantasi-onerileri.jpg

Çocuklarda yaşanan bu durumu fark edilmesinin önemine değinen Elmacıoğlu, "Eğer çocuğunuz ayakta dik durduğunda bir omuzu aşağıda, bir omuzu da yukarıda asimetrik bir durumda ise 'skolyoz' söz konusu demektir. Acil olarak profesyonel yardım alınması gerekir. Pek çok aile tarafından tek omuza asılarak kullanılan okul çantalarına alternatif olarak düşünülen sırt çantaları da sanılanın aksine çocuğun ortopedik gelişimi açısından tam bir çözüm değil. Ancak ağırlığın fazla olmaması ve de içine konulan malzemelerin ağırlık merkezinin eşit dağıtılması koşuluyla sırt çantalarının olumsuz etkileri minimuma indirilebilir. Omurga gelişiminin sağlıklı olması için, hantal çantalar yerine tekerlekli çantaların kullanımı gibi çözümler geliştirilmeli. Okullarda öğrencilere özel dolap tahsis edilerek her gün çanta taşıma zorunluluğunun ortadan kaldırılması gibi çareler de üretilebilir." diye konuştu.