Okul birinciliğini mahkeme kararıyla ispatladı

agent force Harbi Aktif Üye
Okul birinciliğini mahkeme kararıyla ispatladı

Okul birincisi olduğu halde ÖSYM'ye başka isim bildirildiği için mağdur edilen Elif Bozkurt, iki yıllık mücadelenin ardından istediği bölüme yerleştirildi.

Okul birincisi olmasına rağmen ismi ÖSYM'ye bildirilmeyen Elif Bozkurt, 2 yıl devam eden yargı sürecinin ardından başarısını tescil ettirdi. Bozkurt, mahkeme kararıyla İngilizce bölümünde okuyacak.

Okul birinciliği, üniversiteye girebilmek için önemli bir avantaj. Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) 90 puana kadar getirisi olabiliyor. Ancak İstanbul'da meydana gelen olay, okul birinciliği konusunda da yanlışlık yapılabileceğini ortaya çıkardı. Bayrampaşa Sabit Büyükbayrak Lisesi okul birincisi Elif Bozkurt, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) kendisinin yerine başka birinin okul birincisi olarak bildirildiğini, üniversite sınavını kazanamayınca şans eseri öğrendi. Mahkemeye başvurarak 2 yıl sonunda üniversite kazanan Bozkurt, okul yönetimi aleyhine 80 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat davası da açtı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü de Okul Müdürü Cengiz Öztürk hakkında soruşturma başlattı. Devam etmekte olan dava ile ilgili yorum yapmak istemediğini belirten müdür Öztürk, devlet memuru olduğu için zaten demeç veremeyeceğini söyledi.

Sabit Büyükbayrak Lisesi'ni 2006 yılında bitiren Elif Bozkurt, 4,93'lük diploma notu ile okul birincisi oldu. Ancak okul yönetimi ÖSYM'ye okul birincisi olarak 4,71 not ortalamasına sahip başka bir öğrenciyi bildirdi. Gelişmelerden haberi olmayan başarılı öğrenci, ÖSS'de okul birinciliğinin avantajıyla bir fakülteye girebilececeğinin planlarını yaparken gelen sonuçla şoke oldu. Tercihlerinin tamamını İngilizce öğretmenliğine ayıran Bozkurt, ÖSYM'nin gönderdiği 'Herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilemediniz' sonucuyla hayal kırıklığına uğradı. Oysa Bozkurt'un aldığı 329 puan, tercih ettiği 9 bölümden birine yetiyordu. Bozkurt, üniversiteyi kazanan bir arkadaşının 'Benim girdiğim bölümü senden daha düşük puanlı biri kazandı, sen niçin kazanamadın?' deyince araştırmalarını derinleştirdi. Okula gittiğinde yetkililerden bilgi alamayan Elif Bozkurt, ÖSYM'ye okul birincisi olarak bildirilip bildirilmediğini sordu. Gelen cevap 'olumsuz' olunca Bozkurt konuyu mahkemeye taşıdı.

Mahkeme 2 yıl sürdü

İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nde dava açan Elif Bozkurt, 2 yıllık mücadelenin sonunda okul birinciliğini mahkeme kararıyla tescil ettirdi. Mahkemenin lehinde verdiği karardan sonra ÖSYM'ye başvuran Bozkurt, Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne yerleştirildi. Halen eğitim öğretim devam ettiği ve derslerde eksiği olduğu için okulunu donduran Bozkurt, yeni eğitim sezonuyla birlikte okuluna devam edecek. "Olayın şoku ile hırpalandım. Kendimi toparlayamadım. Yaşadığım moral bozukluğunu tarif edemem. Psikolojim bozuldu." diyen Bozkurt, okul yönetimine ayrıca 80 bin YTL'lik maddi ve manevi tazminat davası da açtı. Yaşadığı olayın örnek olmasını isteyen Bozkurt, şunları söyledi: "Öğrenciler bu konuda ihmalkar davranabilir. Daha objektif kriterlerin getirilmesi gerekebilir. Neticede ÖSYM'ye kimin okul birincisi olarak bildirildiğini kim bilebilir ki? Öğrenciler zaten herhangi bir üniversiteyi kazandığında ÖSYM'ye kim bildirilmiş kim bildirilmemiş ortaya çıkmayacaktır."

Okul birincilerinin üçte biri açıkta

2007-ÖSS'ye 7 bin 644 okul birincisi başvururken, bunlardan 5 bin 124'ü bir yükseköğretim programına yerleşebildi. Okul birincilerine özel kontenjan ayrılmasına rağmen 2 bin 520'si (yüzde 33) açıköğretim dahil hiçbir yere yerleşemeyerek açıkta kaldı. Okul birincilerinin 2006'da yüzde 33'ü, 2005'te ise yüzde 26'sı açıkta kalmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'ne göre okul birincileri, lise son sınıfta bütün derslerin notları belirlendikten sonra disiplin kurulunun da görüşü alınarak mezuniyet puanı en yüksek olan öğrenciler arasından öğretmenler kurulunca tespit ediliyor. Disiplin cezası alanlar kesinlikle birinci seçilmiyor.
Zaman
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst