Öğretmenler Günü ile ilgili Kompozisyon

Ömer
Yönetici
Öğretmenler Günü ile ilgili Kompozisyonlar
Öğretmenler Günü konulu bir yazıyı sizler için aktarıyoruz.

Gül Yetiştirmek

Düşünün ki, toprağa bir tohum ektiniz ve o tohumun vereceği filiz sizin geleceğiniz. Sizden geriye tek o kalacak. Dünyada solmaması için kurumaması için dalların, neler vermezdiniz ki. Her gün sulardınız mesela. Çünkü kolay değildir çiçek yetiştirmek iyi bir bahçıvan olmayı gerektirir. Koca bir bahçenin içerisindeki her filize hak ettiği özeni de ancak ve ancak çiçeğin dilinden anlayan verir. Bilinmez, zor olan çiçek mi insan mı yetiştirmektir. Ama bir gerçek var ki okul denen o has bahçenin gülünü de dikenlerini görmeksizin ancak öğretmenler yetiştirir.

Bir heykeltıraşın bir taşa şekil vermesi ya da bir tohumun bir meyveye dönüşmesi, bir insanın yetiştirilmesine oranla kısa vadeli işlemlerdir. Oysaki öğretmenlik zaman ve ince işçilik gerektirir. Çünkü aslında adı öğreten, öğretmen olsa da, öğretmen çok daha fazlası demektir. Hani derler ya anne kucağından okula geliriz. Oyuncaklarımızdan sonra ilk kez farklı bir şey, kalem tutar ellerimiz. Kalemi dahi tutmayı beceremezken biz, sevgisiyle ve sıcaklığıyla hem elimizi hem gönlümüzü kavramıştır. İkinci annemiz ve babamız, öğrettikleriyle gün gün genişler ufkumuz. Elim, dilim bir yanlışa uzandığında çınlamalı kulaklarımda öğretmenimin sesi, ömrümde yayılmalı anlattıklarının her bir cümlesi. Benim de köklerim filize durduğunda aynı heyecanı duymalıyım. Onun yaptığı aşıdan köküm, kökümden de oluşan filizler beslenebildiği gün, öğretmenimin emeğinin meyvesini aldığı gündür.

Şüphesiz ki hiç bir şey kolay değil. Hayatta, fakat en zoru insan yetiştirmek olsa gerek. Yetiştirdiklerinin arasından gül kokusu saçanları görmek de var sonunda. Dikeniyle ellerini kanatsa da ömrünü güllere adayan, güllere gül olmayı anlatmak için uğraşan tüm öğretmenlerimizin saygıyla ellerinden öperim. Gününüz kutlu olsun öğretmenim.

Seray KÖSE, 7B, Ahmet Taner Kışlalı İÖO, 24 Kasım 2007
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Üst