Obez annelerin bebeklerinde astım riski daha fazla

deep Harbi Aktif Üye
Obez annelerin bebeklerinde astım riski daha fazla, Kilolu kadınların bebeklerinde astım tehlikesi
Klonun zararlarını bir çoğumuz biliyoruz günümüzde bu risk faktörü çok yüksek ülkemizde bir çok insan obez olma yolunda ilerliyor düzensiz beslenme alışkanlıkları sağlıksız besinler hazır gıdalar asitli içcecekler hepsi hastalığa davet çıkarıyor hemen konumuza dönelim hamile obez kadınalrın çocuklarının astım olma riski nedne daha yüksek öğrenelim
Gebe kaldığında obez veya aşırı kilolu olan annelerin çocuklarının gençlik döneminde astım tehlikesi olduğu belirtildi.

Astım Hastalığı 1970 yılından beri düzenli olarak artış gösteren bir hastalıktır. Son araştırmada görev alan İngiliz ve Finlandiyalı araştırmacılar 7,000 genci inceledi.

Araştırmanın bir bölümünde annelere yaşam tarzları soruldu. Ayrıca sağlık sorunlarının geçmişi de incelendi.

Komplikasyon yaratabilecek etmenler incelendiğinde, sigara veya astım gibi, araştırmacılar anneleri obez veya aşırı kilolu olan annelerin çocuklarının, gençlik döneminde astıma yakalanma riskinin %20-30 arasında daha fazla olduğunu kaydetti. Hamilelik döneminde aşırı kilolu olan annelerde bu oran bazılarında %50'ye kadar çıkabiliyor.

Tüm Dünya üzerindeki gençlerin %37'si astım belirtileri gösteriyor.
Araştırmacılar annelerin sadece kendi değil çocuklarının geleceği için de kilolarına dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Annenin kilosu bebeğin nefes alışını hayatının ileriki yıllarında nasıl etkileyebilir?
Bu konuda Uzmanlar, iki konu arasında sıkı bir bağlantı yakalamışlar. Hamilelik döneminde aşırı kilolu olan annelerin metabolik, hormonal ve rahim aktiviteleri bebeği doğrudan etkiliyor. Bebeğin akciğer ve solunum yolu gelişmesi de aşırı kilolu annelerde sekteye uğrayabiliyor. Akciğerlerin gelişimini sağlayan bir hormon olan leptin düzeyinde dengesizlik bu duruma neden oluyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst