Nükleer Enerji güvenli mi

mahir Harbi Aktif Üye
Nükleer enerji güvenilir mi, Nükleer enerji zararları, Nükleer enerji güvenli midir

İlk önce Nükleer Enerji nedir onu öğrenmemiz gerekir.

Nükleer enerji atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Nükleer enerji elde etmek için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyulur. Zenginleştirilmiş uranyum atomları nükleer enerji santrallerinde fizyon adı verilen yöntemle parçalanır, çıkan enerji ile su buharlaştırılır. Buharlaşan su jeneratörü döndürür ve elektrik elde edilir. Uranyum çok yoğun bir maddedir. Uranyum atomu parçalandığında çok büyük miktarda enerji açığa çıkar. Kabaca ifadeyle bu parçalanma sırasında kararsız, atom altı denen enerji parçaları da ortaya çıkar ve bunlar radyasyon olarak bildiğimiz olaya yol açar.

Radyasyonu örneklemek gerekirse, kafanıza golf topu büyüklüğünde bir taş isbaet ettiğini düşünün. Kafanız yarılır. Taşın çarpma şiddeti radyoaktif maddeye göre oldukça düşüktür. Kafanız hemen kanar. Radyoaktif maddenin etkisi bu kadar çabuk ortaya çıkmaz ama etkisi daha büyüktür. Radyoaktif maddeyi gözünüz görmez ama etkisi kafanıza çarpan taştan daha büyük olur. Taşın açtığı yara izi geçebilir ama radyoaktif maddenin izleri – etkileri kuşaktan kuşağa devam eder. Kafanıza taş çarpması sizin canınızı bir süre acıtır ama radyoaktif maddenin acısıı kuşaklar boyu çekersiniz.

1986 da Ukraynanın Çernobil şehrinde nükleer santralde kaza olduğunda İTÜ Makine Mühendisliğinden mezun Sanayi ve Ticaret Bakanımız Cahit Aral halkın içi rahat etsin diyerek muhtemelen radyasyonlu çaydan içmişti. Bir iddiaya göre Trabzonda yılda 3.000 kişi kanserden ölmektedir. 18 yıl önce yaşanan felaketten sonra Çernobil şehri tamamen boşaltılmıştır ve kalıtımsal etkisi insanlarda hala görülmektedir.

Nükleer enerji felaket filmlerinin, dünyanın sonu konulu hemen her filmin içeriğine gömülüdür. Ya uzaydan bir cisim dünyaya yaklaşıyordur ve onu bir nükleer bomba ile yok etmekten başka çare bulunmamaktadır ya da Rusya kazayla kırmızı düğmeye basar Amerikada bir kaç eyalet yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Afganistan uranyum madeni açısından zengin bir ülkedir. Rusya ve Amerikanın Afganistanda çekişmesinin nedeni budur. Sonuçta kazanan ülke çok büyük bir silah ve enerji ham maddesine sahip olacaktır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst