Nokia 1.1 Milyar Kullanıcıyı Devirdi

hortLak c ε ή κ
Geçen hafta dizüstü bilgisayar işine girdiğini açıklayan Nokia, dün de üç yeni model cep telefonunun tanıtımını gerçekleştirdi.

Cep telefonu pazarının lideri Nokia’nın CEO’su Oli-Pekka Kallasvuo, dünyada 1.1 milyar kişinin Nokia markalı cep telefonu modellerini kullandığını açıkladı.
Kallasvuo, “Nokia zengin servis portföyü ile azınlığa değil çoğunluğa ulaşmayı hedefliyor. Bunu da tüm dünyada birçok alandaki sayıları giderek artan açık iş ortaklıklarıyla gerçekleştiriyoruz. Dünyanın nasıl değiştiğinin ve Nokia’nın bu değişimi nasıl yönlendirdiğinin en güzel iki örneği olan Nokia N900 ve Nokia Booklet 3G’de kanıtladığımız gibi akıllı telefonlar ve ötesinde her zaman öncü olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.


ÖNE ÇIKAN İKİ ÜRÜN VAR
Nokia Başkan Yardımcısı Ansi Vanjoki de, Apple’ın iPhone modeliyle mobil dünyada moda olan ardından tüm üreticileri peşinden sürükleyen dokunmatik ekranlı cep telefonu dünyasında düşünülenin aksine başarılı olduklarının söyledi.
“Artık kullanıcı odaklı bir şirketiz” diyen Vanjoki, “E serisi rakiplerimizden 3 kat daha fazla hızla ilerledi. Geçen yıldan bu yana 2 önemli cihaz tanıttık. 5800 ve N97. İki cihaz 10 ayda 10 milyon adet sattık. 2 milyonuncu N97’yi satıyoruz bu ay. Diğer cihazları saymıyoruz. N97, N95’ten daha iyi satıyor” diye konuştu.


NOKIA LAPTOP 2010'UN İLK AYINDA SATIŞTA
Nokia’nın Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce, yeni ürünleri olan N97’nin Türkiye’de hedeflerinin üç katı sattığını söyledi.
Pierce, “Program merkezimiz Ovi’yi Türkçesi için için çalışıyoruz. Uygulama geliştiricilerle çalışıyoruz. Yıl sonunda açmış olacağız. Tablet modelleri Türkiye’de daha önce satmadık, N900 de ilk etapta olmayacak. Ancak gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
N97’nin mini modelinin dördüncü çeyrekte Türkiye piyasasında satılacağı bilgisini veren Pierce, dizüstü bilgisayar Booklet’in de 2010’un ilk aylarında satışa çıkacağını ifade etti.


N97 MİNİ İLE MÜZİK YÜKLÜ 2 YENİ CEP YOLDA
Nokia, N97 modelinin ‘mini’ versiyonunu da etkinlikte tanıttı. Telefon N97’ye göre daha küçük boyutlara sahip. 3.2 inç ekranı bulunan ürün, arama ve navigasyonu her zamankinden daha kolay hale getiren Ovi Maps (harita)?ile birlikte geliyor.
Firma, Facebook’la birlikte “Ovi Lifecasting” servisini duyurdu. Bu hizmet, kullanıcıların konum ve durum güncellemelerini telefonun ana ekranından doğrudan Facebook hesaplarında yayınlamasını sağlıyor.
Nokia’nın yeni modelleri arasında 2 müzik telefonu var. 35 saat müzik çalma kapasitesine sahip Nokia X6, 32 GB belleği 3.2 inçlik dokunmatik arayüze sahip. X6, fotoğraf, video ve web gezintisi için 16:9 ekranla geliyor.
Nokia X3, stereo hoparlörlere, yerleşik FM radyoya ve 3.2 megapiksel kameraya sahip kompakt bir müzik cihazı.


Yeni model ürünler bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
48B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
23B
Üst