Nemrut Dağı nerede

Ömer
Yönetici
Nemrut Dağı nerededir, Nemrut Dağı hangil ilimizdedir

Her yıl binlerce turisti Türkiye'ye çeken Nemrut Dağı, Adıyaman ve Malatya kentleri arasında paylaşılamıyor. Güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden olan Nemrut Dağı'na Malatya üzerinden yol açılması konusunda uzun süredir devam eden çekişme, şimdi tanıtım yayınlarına sıçradı.

Son olarak Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Malatya Tanıtım Günleri' etkinliğinin afiş ve tanıtım filminde Nemrut Dağı sembollerinin kullanılması ve Malatya milletvekillerinin Nemrut ilçesinin kurulmasına ilişkin kanun teklifi, Adıyamanlıların tepkisini çekti. Adıyaman Belediyesi, Nemrut Dağı'yla ilgili fotoğrafların, Malatya Valiliği yayınlarında kullanılmaması için Malatya Valiliği'ne uyarı yazısı gönderdi.

Malatya Valisi Ulvi Saran, Nemrut Dağı'ndaki tarihi varlıkların ülkenin ortak değeri olduğunu belirterek, anlamsız tartışmalara girilmemesi gerektiğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, bölgenin turizm havzasına dönüşmesini istediğini ifade eden Saran, Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgenin turizm havzasına dönüştürülmesini amaçlıyor. Bakanlık, uyguladığı politikalarla Nemrut Dağı'na iki ilden de ulaşımı desteklemeye çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı planlamasında, orası bir turizm yolu olarak belirlenmiş durumda. Bu yıl hem Malatya hem de Adıyaman tarafına birer karşılama merkezi için ihale açıldı. Ödenek ayrıldı. İki tarafa da karşılama merkezi yapılıyor. Nemrut, iki taraftan da erişilen bir nokta. Bunlardan birini köreltmek bir kamu kuruluşunun yapılacağı bir iş olamaz. Bu çekişme yersiz bir çekişme. İki ilin halkı arasında belki biraz da geleneksel faktörlerle espri tabirinden yapılan bir şey. Nemrut Dağı'na Malatya'dan gidenler Adıyaman'ı da gezebilsin istiyoruz. İki ilin arasında duvar yok ki bir bariyer. Aynı ülkenin iki ili." diye konuştu.

Nemrut Dağı üzerindeki tümülüsün, iki şehrin il sınırı olduğunun altını çizen Saran, "Oradaki tarihi eserlerin bulunduğu alanla doğrudan ilgimiz ve sorumluluğumuz var. Oradaki görüntüleri kullanmaktan daha normal bir şey olamaz." dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Şevket Gürsoy da Nemrut'un Adıyaman'a tescilli olduğunu belirterek, oradaki tarihi değerlere ait görüntü ve sembollerin Malatya'nın tanıtımında kullanılmasının hoş olmadığını söyledi. Nemrut Dağı'nın Malatya sınırlarında gösterilmesi için daha önce çıkartılan kanunun iptal edildiğini anımsatan Gürsoy, "İki il halkı arasında gerilime yolaçacak tutum ve davranışlardan kaçınılmalı. Nemrut, dünya mirası olarak Türkiye'nindir. Ama kanun önünde tescillenmiş ve Adıyaman'a ait olan Nemrut'u Malatya'ya ait gibi gösterme çabası hem ayıptır hem de Malatya'ya bir fayda sağlamaz." ifadelerini kullandı.

NEMRUT BİNLERCE TURİSTİ AĞIRLIYOR

Güneydoğu Torosların ortasında yer alan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı'nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri durumunda. Malatya'dan Nemrut Dağı'na, Pütürge ilçesi üzerinde 94 kilometrelik karayolunu da aştıktan sonra varılıyor.

Nemrut'a, Malatya'dan giden turistler, Pütürge ilçesi ve Tepehan beldesini geçerek farklı doğal güzelliklere sahip dinlenme noktalarından yararlanabiliyorlar. Adıyaman'dan ise Kahta ilçesi üzerinden Nemrut Dağı ve milli parka ulaşılabiliyor. Kahta'ya 15 kilometre olan Adıyaman Havaalanı da kolay ulaşım sağlıyor. Nemrut, Adıyaman'a 43, Malatya'ya 94 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Nemrut Dağı'na Adıyaman ve Malatya üzerinden ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Nemrut Dağı, heykellerin yanı sıra özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında güneşin doğuşunun ve batışının izlendiği bir mekan olarak da biliniyor.

nemrut-dagi.jpg
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
LAL
Üst