Nebula nedir?

Ömer
Yönetici
Uzayda yıldızlar arasındaki boşluklarda bulunan yoğun gaz ve toz bulutları. Latince "pus" anlamındaki nebulae kelimesinden gelen nebula ismi, Türkçeye "bulutsu" olarak çevrilmiştir. Nebulalar ancak yıldızların oluşturdukları ışık enerjisiyle görülebilirler. Bazı nebulalar içlerinde parlak yıldızların bulunmasından ötürü diğerlerine oranla daha parlak ve ışıklı görünürler.
nebula.jpg
Nebula başlangıçta bir yıldızdır ve yıldız büyüyerek kahverengi cüce veya nötron yıldızı veya bir kara delik halini alır. Ancak yıldızlar bu gök cisimlerinden birine dönüşmeden önce kırmızı süper dev gaz bulutu haline gelirler. Yıldızlar merkezlerinden gelen 100.000.000°C'lık yüksek sıcaklık ve basıncın etkisiyle uzay boşluğuna gaz püskürtürler. Oldukça hızlı ve büyük olan bu püskürtmeler sonucunda gazlar yakınlaşarak sıcaklığı 15.000°C'tan yüksek gaz bulutları meydana getirirler. Bu yüksek sıcaklık ve çeşitli basınçlar ortamdaki gazlar (hidrojen) ile birleşerek füzyon reaksiyonu başlatırlar. İşte yeni bir yıldızın ilk temelleri bu füzyon reaksiyonudur. Oluşan bu küçük yıldızlar zamanla büyür ve anakol yıldızına dönüştüğü zaman ana yıldız kadar olmasa bile gaz püskürtmesi yaparlar. Ana yıldız bu esnada beyaz veya kahverengi cüceye dönüşerek ömrünü demir ve karbon yığını olarak tamamlar. Bu şekilde oluşan bulutsulara yani nebulalara "gezegenimsi nebula" adı verilir.

Yıldızlar bazen süpernova geçirerek patlar ve bu şekilde etraflarına bir anda çok çeşitli gazlar püskürtürler. Farklı özelliklerdeki bu gazlar birbirleriyle reaksiyona girerek ortamdaki gaz çeşitliliğini artırırlar. Böylece çok renkli görüntüler ortaya çıkar. Bu tür bulutsulara yani nebulalara süpernova ile oluşmuş nebula adı verilir.

İnternet dışı kaynaklardan istifade ederek ve araştırarak, harbiforum.net için yazılmış bir yazıdır. Lütfen kaynak belirtmeden başka sitede yayınlamayınız.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst