Nasıl yer hostesi olunur

deep Harbi Aktif Üye
Yer Hostesliğinde Aranan Koşullar, Yer Hostesi Olmak İstiyorum, Uçuş Hostesi Olmak İstiyorum, Kabin Memuru Nasıl Olabilirim

Yer Hostesi Nedir?
Havaalanına gelen biletli yolcuların; alanda uçağa bininceye kadar olan zamanda yapılacak işlemleri takip eden ve yapan kişidir.

Yer Hostesinin Görevleri
Yolcunun bileti ve bagajlarını alarak uçağa binebilmesi için geçiş numarası ve bagaj etiketi verir
Yurtdışına giden yolcuların pasaport, davetiye vb. belgelerine bakar ve eksik işlemleri tamamlaması amacıyla ilgili yerlere yönlendirir
Yolcuların uçağa binmesi için gerekli olan uyarıcı anonsu yapar (uçak kalkış saati, uçağın kalkış kapı numarası vb.)
Uçağa binen yolcuların isim, soyadı, cinsiyet, bagaj sayısı ve bagaj kilosu gibi bilgileri kapsayan çizelgeleri doldurur
Uçağın emniyeti ve dengesinin kurulabilmesi için yükleme bölümündeki görevlilere bu çizelgeyi verir
Yolcuya verilen geçiş numarasını uçağa binmeden önce yolcudan alır
Özürlü, yaşlı ve tek başlarına seyahat eden (refakatsiz) çocukların tüm işlemlerini yapar ve uçağa bindirir. Çocukların kimliklerini kontrol eder ve rapor düzenler
Uçaktan inen refakatsiz çocukları velisine teslim eder.

Yer Hostesinin İhtiyacı Olan Malzemeler
Telsiz, Telefon, Bilgisayar, Büro malzemeleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir
Yer hostesi olmak isteyenlerin;
İnsanlarla iletişim kurabilen,
İngilizce'yi iyi şekilde bilen,
Büro işlerine ilgili,
Dikkatli, sorumlu,
Bedenen sağlam ve uzun süre ayakta durabilecek kadar dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı Ve Koşulları
Yer hostesleri; çoğunlukla uçak şirketlerinin yer hizmetleri bölümlerinde ve havalimanında bulunan şirketlerin bürolarında görev yaparlar. Çalışma ortamı, temiz, düzenli ve zaman zaman kalabalıktan dolayı gürültülüdür. Çalışma saatleri düzensizdir. Vardiyalı çalışma, gece çalışmaları ve hafta sonu çalışmaları gerekir. İş temposu hareketli ve yoğundur. Uçak yolcuları ve tur yetkilileri ile iletişim halindedir.

Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları
Yer hostesleri uçak şirketlerinin bölümlerinde ve havaalanında bulunan şirketlerin bürosunda görev yaparlar. Özel havayolu şirketlerinin çoğalmasıyla birlikte yer hostesine de duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ancak özel şirkette bu meslek elemanı uzun yıllar çalıştırılmamakta ve kadrolarının sürekli gençleşmesi hedeflenmektedir. İş yoğunluğunun az olduğu dönemlerde işten çıkarılmalar daha fazla görülmektedir. Bu nedenle çalışanlar kendilerini güvencesiz hissetmektedirler. Havayolu şirketleri yarışma ortamında çalıştıkları için personelin şirket değiştirmeleri oldukça sık görülmektedir.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
İngilizce'yi bilen elemanlar yer hostesi olarak THY Eğitim Müdürlüğünde 6 haftalık Temel Uygulamalı Eğitim programına katılabilirler. Ayrıca; o Çeşitli özel havayolu şirketleri, oÖzel Kurslar (Deulcom vb.) mesleğin eğitim yerleri arasında sayılabilir.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları
Yer hostesleri havayolu firmalarının açmış oldukları sınavlar sonucu alınır. Her firma kendi özel şartlarını ilan eder. Genellikle bu şartlar şu şekildedir. -En az lise tercihen yüksekokul mezunu olmak, -Meslek ingilizcesini iyi bir derecede bilmek, -Sağlıklı ve bedence özürsüz olmak. (Tam teşekküllü hastaneden rapor almak gerekmektedir.) Elemanlar yazılı ve sözlü sınavı kazandıktan sonra kursa katılabilirler.

Eğitiminin Süresi Ve İçeriği
Yer hostesi adaylarına kendi firmalarının eğitim birimlerince temel ve uygulamalı eğitim verilmektedir. Temel eğitim 2 ila 6 hafta olabilir. Eğitim esnasında; uçak tiplerini tanıma, uçak biletlerini tanıma, evrak bilgileri, müşteri hizmetleri, halkla ilişkiler vb. dersler verilir.

Meslekte İlerleme
Özel havayolu şirketlerinde en az 2 yıl çalışan elemanlar eğer lise mezunu iseler şef, üniversite mezunu iseler denetmen olabilirler. Yurt dışında seminerlere, ara eğitimlere katılarak kendilerini geliştirebilirler.

Burs, Ücret Ve Kredi Durumu
Ücret, şirketlere göre değişmektedir. Ücretler genellikle asgari ücretin 2 ila 4 katı arasında değişmektedir. Çalışma süresi ve tecrübeye göre farklılaşmaktadır. Meslek elemanları fazla çalışma ücreti ve ikramiye alabilmektedirler.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Başvurulabilecek Yerler
Türk Hava Yolları
Özel havayolu şirketleri
İlgili Eğitim Kurumları
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst