Nasıl vekil öğretmen olabilirim

Ömer
Yönetici
Soru: vekil öğretmen olmak istiyorum. Nasıl vekil öğretmen olabilirim

Vekil öğretmenlik başvuruları

Herhangi bir yerdeki açık sınıf öğretmenlği kadrosunun bulunması halinde, vekil öğretmen olmak isteyen kişiler açık kadronun bulunduğu yere İl/İlçe Milli Eğitim Müdrülüğüne yazılı olarak başvururlar. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü talebi uygun görürse, mülki idare makamlarından(Kaymakamlık ve Valilik) ve bütçe uygulama talimatı hükmü gereğince Maliye Bakanlığından izin alarak ilgili kişiyi vekil öğretmen olarak atar.

Vekil öğretmen olarak açıktan atananlara, atandıkları göreve tekabül eden maaşın üçte ikisi verilir.

Açıktan vekil olarak atananlar, 657 sayılı Kanunla memurlara tanınan sosyal haklardan yararlanırlar( Tedavi giderleri, emekli sandığı primleri vs.)

Açıktan vekil olarak atanacaklarda, asilde aranan şartlar aranmayabilir. Yani 4 yıllık sınıf öğretmenliği bölümü mezunları sınıf öğretmenliğine atanabilmekte iken, vekil öğretmenlikte, lise mezunu veya iki yıllık yüksek okul mezunları da vekil öğretmen olarak atanabilir.

Vekil öğretmen başvuru dilekçe örneği

... MÜDÜRLÜĞÜNE​

.... Üniversitesi,....bölümü .....yılı mezunuyum. Okulunuzda/İlçenize bağlı okullarda .......dersleri vermek
istiyorum.Pedagojik formasyonum var.

Gereğini bilgilerinize arz ederim

Tarih
Adı-soyadı
imza​

ADRES:
Telefon no :