NASA'dan En Güzel Uzay Görüntüleri

mihman Yeni Üye
Nasa'nın Hubble teleskobu ile elde ettiği en güzel uzay görüntüleri Nasa tarafından hazırlanan bir sitede sergileniyor. Nasa Hubble Top 100 olarak bilinen bu resimlerden en iyi 10 tanesini bu konuda göreceksiniz.

İşte nasa en güzel fotoğraf galerisi​

nasa-uzay-goruntuleri-1.jpg

Hubble'ın çektiği en güzel görüntü olarak kabul edilen Arp 273, Andromeda takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 300 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan etkileşen gökada çifti. Birbirlerinden 100,000 ışık yılı uzakta bulunan çift, ilk defa Halton Arp tarafından 1966 yılında derlenen Tuhaf Gökadalar Atlası'nda tanımlanmıştır. UGC 1810 olarak bilinen sarmal gökadaların büyüğü, yaklaşık olarak beş kat daha ağırdır. UGC 1813 olarak bilinen gökadanın diski, aşağıdaki gökadanın kütleçekim etkisiyle güle benzer bir şekilde bozulmaya uğramıştır ve çekirdeğinde aktif yıldız oluşumlarına dair izler taşımaktadır. Bilgi kutusundaki göz alıcı fotoğraf, Hubble Uzay Teleskobu'nun yörüngedeki 21. yılını kutlamak amacıyla yayımlanmıştır.
nasa-uzay-goruntuleri-2.jpg

NGC 3603 Karina takımyıldızı yönünde bulunan bir açık yıldız kümesi ve salma bulutsusu. Güneş sistemimize 20,000 ışık yılı uzaklıkta ve Samanyolu gökadasının yay kolu üzerindedir. Parlaklık ve yoğunluğuyla eşşiz bir görünüme sahiptir.
nasa-uzay-goruntuleri-3.jpg

NGC 1672 Kılıçbalığı takımyıldızında bulunan çubuklu sarmal gökada. Çekirdeği ve sarmal kolların iç bölümlerinden çok güçlü radyo dalgaları salınmaktadır.
nasa-uzay-goruntuleri-4.jpg

Anten Gökadaları (ayrıca NGC 4038/NGC 4039 olarak da bilinir) Karga takımyıldızı yönünde bulunan bir etkileşen gökadalar çifti.
nasa-uzay-goruntuleri-5.jpg

Atbaşı Bulutsusu (ayrıca parlak bulutsu IC 434 içindeki Barnard 33 olarak da bilinir) Avcı takımyıldızında bulunan karanlık bulutsu. Avcı kuşağının en solundaki Zeta Orionis (ζ Ori) veya Alnitak'ın hemen yanında, büyük ve koyu renkli bir moleküler bulutun bir parçasıdır. Dünya'dan yaklaşık olarak 1500 ışık yılı uzaklıktadır. Işıyan gazların önünde, karanlık toz bulutlarından oluşan perdelenme sonucu "Atbaşına" benzeyen şeklinden dolayı en tanınan bulutsulardan biridir.
nasa-uzay-goruntuleri-6.jpg

NGC 1275 (ayrıca Perseus A veya Kahraman A olarak da bilinir), NGC 1275, çok büyük ve görece yakın Kahraman Kümesi'nin merkezinde yer almakta olup, kümenin baskın bir üyesidir. Muazzam bir x-ışını ve radyo dalgası kaynağı olan NGC 1275, malzemesini üzerine düşen gök adalardan sağlamakta ve böylece merkezinde bulunan çok büyük kütleli bir kara deliği beslemektedir.
nasa-uzay-goruntuleri-7.jpg

Hubble'dan derin bir uzay görüntüsü. Binlerce gökada XDF yöntemi ile tek bir görüntü altında toplandı.
nasa-uzay-goruntuleri-8.jpg

Orion Nebulası (bazen Atbaşı Nebulası veya Avcı Bulutsusu) Orion kuşağının güneyine düşen bulutsu. En parlak bulutsulardan olan Orion yaklaşık 15 ışık yılı çapındadır ve gece çıplak gözle görülebilir. Dünya'ya en yakın yıldız oluşum bölgesi olan Orion yaklaşık 1.500 ışık yılı uzaktadır.
nasa-uzay-goruntuleri-9.jpg

Yengeç Bulutsusu (ayrıca Messier1, M1, NGC 1952, Taurus A olarak da bilinir) Boğa takımyıldızı yönünde yer alan bir süpernova kalıntısı.
nasa-uzay-goruntuleri-10.jpg

Sombrero Gökadası (ayrıca Messier 104, M104 veya NGC 4594 olarak da bilinir) Başak takımyıldızı yönünde bulunan bir Çubuksuz sarmal gökada. Parlak bir çekirdeği, alışılmadık derecede büyük bir merkezi şişlik ve eğik diskinde önemli bir toz şeridi vardır. Karanlık toz şeridi ve şişkinliği bu gökadaya sombrero görünümünü verir.

Devamını görmek için Nasa'nın sitesinde yer alan En İyi 100 Hubble Uzay Görüntüsü için tıklayın.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst