NASA Nedir

Ömer
Yönetici
NASA nedir, NASA ne demek?
nasa.jpg
Açılımı "National Aeronautics and Space Administration" olarak ifade edilen NASA, Amerika Birleşik Devletlerinin resmi "Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi"dir. 1957 yılında Sovyetler Birliği'nin Sputnik 1 uydusu ile uzaya çıkmasından sonra NASA Eisenhower'ın talebi ile uzay araştırmaları ve teknolojileri dalında Temmuz 1958'de kuruldu. NASA bu süreçte bilgi olarak Alman bilim adamı Wernher von Braun'un roket programını temel alarak çalışmaya başladı. Sonraları Ordu Balistik Füze Bölümü ile Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarları da NASA'ya bağlandı. "Soğuk Savaş" boyunca SSCB ile yaşanacak rekabetin başlangıcı da bu konu olmuş oldu. Mayıs 1961'de Astronot (Amerikalıların uzay çalışmalarına fiilen katılan pilot veya ekibine verdikleri isimdir. Sovyetler ise Astronot yerine Kozmonot ismini kullanıyordu) Alan B. Shepard Jr. ilk olarak dünya yörüngesinde 15 dakika kalarak uzaya çıkma ve 1962'de ise John Gleenn ile yörüngede 5 saat 15 dakika kalma başarısına ulaştı. Mercury Projesi kapsamında yapılan bu çalışmalar sonrasında Gemini Projesi devreye alınıp, iki uzay aracının buluşması, birbirlerine kilitlenip ikmal yapmaları ve kurtarma operasyonları ile yer çekimsiz alanda insan fizyolojisi testleri yapıldı. Daha sonra başlayan Apollo 1 programı tüm astronotların ölümü ile sonuçlandıktan sonra birkaç insansız uçuş gerçekleştirildi. 20 Temmuz 1969'da ise Apollo 11 uzay aracı ile ay yüzeyine yanında 2 astronotla birlikte iniş yapan Neil Armstrong aya ayak basan ilk insan oldu.

1973'ten 1979'a kadar kurulan uzay laboratuvarı ve sonrasında mekik süreçleri Amerikalıların NASA aracılığı ile uzay araştırmalarında üstün bir performans göstermelerine ve önde gitmelerine vesile oldu. Ancak bazı teknik hatalardan ötürü insan kayıpları da yaşanmaya devam etti. Mesela Challenger (Meydan okuyan)'ın patlaması Amerika'da şok etkisi oluşturdu. Ancak NASA'nın uzay çalışmaları yalnızca mekikler ile sınırlı değildir. Mesela uzaya yerleştirdikleri teleskoplarla uzayın derinliklerini izlemek, Uluslararası Uzay İstasyonu aracılığı ile Rusya ile olan çekişmeyi iş birliğine çevirip güç birliği yaparak bilgi paylaşmak ve askeri uyduları yönlendirmek de NASA'nın organize ettiği konulardır. Son yıllarda yapmış olduğu Mars araştırmaları ve Güneş Sistemi gezegenleri araştırmaları NASA'nın şu anki güncel çalışma konularıdır.

Bu yazı internet dışı kaynaklardan istifade edilerek harbiforum.net için yazılmıştır. Lütfen kaynak belirtmeden başka sitelerde paylaşmayın.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst