Muharrem Ayının Fazileti

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Muharrem Ayının Fazileti, Muharrem Ayının Fazileti Nedir, Muharrem Ayının Önemi

İbn-i Abbas (r.a.) der ki; “Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye geldiklerinde Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü onlara sebebini sorunca dediler ki; Allah (c.c.) o günde Musa(a.s.) ve İsrail oğullarını Firavunun kavmine karşı üstün çıkardı. Bizde hz. Musa’ya (a.s.) hürmet ederek bu günü oruçlu geçiriyoruz. Peygamberimiz (s.a.v.) onlara biz Musa’ya (a.s.) sizden daha fazla saygı duyarız” diyerek ümmetine o (aşure) günü oruç tutmalarını emretti.(Müslim)

Aşure gününün fazileti ile ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır. Buna göre Âdem (a.s.)’in tövbesi bu günde kabul edilmiştir. O bu günde yaratılmıştı. Yine bugün cennete konulmuştur. Arş, kürsi, gökler, yerler, güneş, ay ve yıldızlar aşure günü yaratıldı. Halil İbrahim (a.s.) bugün dünyaya geldi. Ateşten kurtulması da bu güne denk gelir. Aynı şekilde Musa (a.s.) ve beraberindekilerin kurtulup Firavun ve beraberindekilerin boğulması bu güne rast gelir. İsa(a.s.) bugün doğdu. Gökyüzüne bugün yükseltildi. Nuh (a.s.)’ın gemisi karaya bu günde oturdu. Bugün Süleyman(a.s.)’a büyük saltanat verildi. Yunus (a.s.) balığın karnından bugün çıkarıldı. Yusuf (a.s.) kuyudan bugün çıkartıldı. Hz. Eyyüb (a.s.) sıkıntısından bugün kurtuldu. Yeryüzüne yağmur ilk defa bugün yağdı.

Resulullah (s.a.v.) şerefli hayatının son senesinde buyurdular ki: “Eğer önümüzde ki seneye kadar yaşarsam (muharremin) dokuzuncu ve onuncu günlerinde mutlaka oruç tutacağım.”Ne var ki Efendimiz (s.a.v.) o sene içinde Refik-i Alaya kavuştular. Bundan anlaşıldığına göre onuncu günden başka oruç tutmadı ise de dokuzuncu ve onbirinci günleri de onuncu günle beraber tutmayı istemiştir.

Nitekim Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ondan bir gün öncesi ile bir gün sonrasını oruç tutarak Yahudilerin yaptığına uymayınız” Çünkü Yahudiler sadece onuncu günü oruç tuttular.

Beyhaki Şuabül İman adlı eserinde şu rivayeti nakletmiştir. “Kim Aşure günü çoluk çocuğuna ve ailesine cömert davranırsa Allahu Teala (c.c.) ona yıl boyu bolluk ihsan eder.”

Muharrem Ayının Fazileti

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor ki: “ Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece yarısı kılınan teheccüd namazıdır. Ramazan ayının orucundan sonra en faziletli oruç ise Allahu Tealanın (c.c.) ayı olan muharrem ayındaki oruçtur” (Tirmizi, Nesai, İbn Hanbel)

Hadisi Şerifte muharrem ayına Allahu Tealanın (c.c.) ayı denilmesi, bir ayın şerefine işarettir. O yüzden bu ayda nafile ibadetlere ve oruçlara daha ziyade yönelmemiz lazımdır. Ayrıca bu ay içinde hicri yılbaşı ve Aşure günü gibi önemli iki gün bulunmaktadır. Allahu Teala (c.c.) bu ayı ve içinde bulunan bu mübarek günleri en güzel şekilde idrak edip ihya edebilmeyi nasip etsin.(Amin)
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Üst