MS Hastalığı nasıl ilerler

deep Harbi Aktif Üye
MS Hastalığı nasıl ilerler, MS Hastalığının seyri

MS Hastalığı vucütta nasıl başlar ve ilerler merak edenler için kısa bilgi.

Hastalık ilerledikçe alevlenmeler sıklaşabilir ve aralardaki düzelmeler tam olmayabilir. MS seyrinde bacaklarda güçsüzlük, yorgunluk, batma yanma karıncalanma ya da ağrı gibi belirtiler daha sık görülür.

Hastalık ilerledikçe ek belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve bunlar içinde en sık görüleni, kasların sertleşerek istemli hareket kontrolunun güçleştiği durum olan spastisitedir. Beynin kas aktivitesinin senkronizasyonu, kas tonusu ve dengeden sorumlu bir bölümü olan serebellumda kalıcı bozukluklar MS'in başlangıç sürecinde oldukça enderdir, ancak hastalık ilerledikçe görülme sıklığı artar. Serebellar (beyincikte) bozukluğu olan hastalar sakar, titrek ve ayakta dururken dengesizdirler. Ayrıca bakış (hızlı ve istemsiz göz hareketleri), konuşma ( sözcüklerin peltek söylenmesi) ve kaslar ( hareket ederken titreme) da etkilenebilir.

Hastalık ilerledikçe MS'in etkileri yaygınlaşır. Kimi hastalar öfori kendini gereksiz yere iyi hissetmeden depresyona kadar değişen karmaşık duygusal değişiklikler yaşayabilir ya da bellek veya konsantrasyon problemleri ortaya çıkabilir.

MS'in önceden kestirilemeyen doğası, belirtilerin ne şekilde değişebileceğinin ya da ilerleyeceğinin bilinmemesi anlamına gelmektedir. Her hasta için özel başlangıç belirtileri olup, bu belirtiler ilaç tedavileri veya ilaç dışı tedavi yaklaşımları (diyet veya alternatif tedaviler gibi) ile kontrol altına alınabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst