Misvakın faydaları ve kullanımı

Ömer
Yönetici
Misvak kullanımı nasıl olmalı? Misvakın yararları nelerdir?

Peygamber Efendimiz (sas)’in hayatı boyunca uyguladığı ve ümmetine de sıkça tavsiye ettiği bir sünnettir misvak kullanımı. Misvakın diş sağlığı açısından birçok faydası biliniyor. Uzmanlar, taze ve yaş olan misvakların ise 20’nin üzerinde faydalı kimyasal içerdiğini söylüyor.
misvak.jpg

Diş fırçası ve diş macununun yanı sıra yaklaşık binlerce yıldır ağız ve diş sağlığı için kullanılan bir araç da misvaktır. Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, misvakın taze ve yaş olanında 20’nin üzerinde çeşitli kimyasal maddelerin olduğunu söylüyor. Gülyurt, bu maddelerin ise ağız mukozasına, diş etlerine ve mide rahatsızlıklarına çok faydası olduğunu belirtiyor. Misvak kullanımında yaş olanı tercih etmek gerektiğini aktaran Prof. Dr. Gülyurt ise “Taze olan misvakta insanlara faydalı olan kimyasalların hepsi bir arada bulunabiliyor. Ama kurudukça o uçucu yağlar kayboluyor ya da çok az oranda kalmış oluyor. Eğer bulunabilirse taze olanı tercih etmek daha güzel olacaktır. Ama olmadığında kuru olanı tercih ettiğimizde de sünnet-i seniyyeye uyma noktasında biz sünneti yerine getirmiş oluruz.” diyor.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kadir Paksoy ise misvakın kullanımıyla ilgili şunları kaydediyor: “Erak ağacından alınmış misvakın kullanımı, insanların bu sünnete uymaları ve hayatlarında tatbik etmeleri güzel olur. Yalnız misvak bulunmadığında başka fırçalarla fırçalanması sünnetten mahrum kalındığı anlamına gelmez. Önemli olan diş temizliğinin yani sünnetin yerine getirilmiş olmasıdır. Özellikle erak ağacından yapılan misvak ya da macun şart değil. Bu zahir bir anlayış olur, sünneti daraltmak ve Peygamberimiz’in hassasiyetle durduğu bir meseleyi daraltmak olur.”

Misvak, antiseptik özellik taşıyor

Misvak, daha çok çölde yetişen erak ağacının kök ve dallarından elde edilir ve güzel kokusuyla bilinir. Dişlerin temizlenmesi ve parlaklık vermesinin yanında tükürük salgılanmasına da yardımcı olan misvakın, ağız sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Misvak ağacı üzerinde yapılan araştırmalarda misvakın dişleri güçlendiren ve çürümeyi önleyen, lekelere karşı etkili, dişlerin parlamasını sağlayan, antiseptik özelliği olan, diş etlerini sıkılaştıran, ağız içi asit salgısını dengeleyen, iltihap kurutucu, kanamayı durdurucu ve beyazlatıcı özelliğe sahip olduğu belirtiliyor. Emel Temizay - Zaman
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
272B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
76B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst