Mısır hangi kıtada yer alır?

Ömer
Yönetici
Mısır hangi kıtada bulunur?

Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti olan bu devlet Kuzey Afrika'da yer alır. Bu bölgenin en büyük ülkesi olan Mısır'ın kuzeyinde Akdeniz, batısnda Libya, güneyinde Sudan, doğusunda Kızıldeniz, doğu kara sınırı olarak ise Filistin ve İsrail yer alır. Suudi Arabistan ise Mısır'ın Kızıldeniz'den deniz komşusudur. Yıllarca Osmanlı idaresinde kalan, daha sonra İngilizler tarafından işgal edilen Mısır, 1922'de İngiliz sömürgesinden bağımsızlığı ilan etmiştir. Ancak Mısır Arap Cumhuriyeti 18 Haziran 1953'de kurulmuştur.

Mısır'ın yüzölçümü yaklaşık 1 milyon kilometrekaredir ve 2012'de yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 90 milyondur. Mısır'ın en stratejik ve jeopolitik noktası Kızıldeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan yapay bir kanal olan Süveyş Kanalı'dır.

Mısır'ı yıllarca diktatör Hüsnü Mübarek yönetmiştir. 2011'de halk devrimi ile Hüsnü Mübarek baştan indirilmiş yerine ilk demokratik seçimle başa gelen Muhammed Mursi geçmiştir. Ancak iki yıl sonra eski rejim yanlısı askerler askeri darbe yaparak yönetime el koymuş ve 3 binden fazla kişi bir günde katletmiştir. Bu darbe sonucu başa darbeyi gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi geçmiştir.

Mısır'ın dünya üzerindeki konumu
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst