Milonga Dans

goldprincess kıırrrmızıı
Milonga nedir?
Milonga bir müzik türünün ve o müzikle yapilan dansin adidir. Tango'ya çok yakindir ve her ikisi de ayni kökten gelirler. Milongalarin marsa benzeyen bir ritmi vardir ve tatli, kalbi yumusatan bir duygu verirler. Milonga sözü ayni zamanda herkesin gece giysileriyle gittigi tango klüpleri için de kullanilir. Bu klüplerde gece 11, 12 gibi baslayan eglence sabaha kadar sürer. Buralarda belki de eski moda sayilabilecek görgü kurallari hala geçerlidir.

Bir milongada gece nasil geçer?
sarkilar dörtlü besli gruplara halinde çalinir. Genellikle ayni yillarin hatta ayni orkestranin sarkilari bir grup içinde bir araya getirilir. Böylece sarkilarin benzer biçim ve havada olmasi saglanir. Bir grup sarki tango türünde olabilirken, digeri milonga ve bir digeri de Arjantin valsi olabilir. Hatta diger Latin dans müzikleri ve Amerikan swing türü müzikler de çalinabilir. Genellikle bütün bir sarki grubunda ayni esle dans edilir. Bu sarki gruplari arasina dans etmeye elverisli bulunmayan müzikler çalinir ve herkes masalarina döner. Bu müzikler perde olarak adlandirilir. Yeniden dans müzigi basladiginda yeni bir esle dansa katilirsiniz. Eger bütün sarki grubunda ayni esle dans etmek istemiyorsaniz bile, onunla en az iki sarkida dans etmelisiniz. Bir sarki kabalik denilebilecek kadar kisa sayilir.

Eger ayni kisi ile dansi sürdürecekseniz, parçalar arasinda ara verildiginde dans pisti üzerinde durup, esinizle sohbete baslamalisiniz. Yeni sarki baslasa da, sarkinin ilk kitasi boyunca çiftler acele etmeden sohbeti sürdürürler. Sonra neredeyse ayni anda her erkek esine sarilarak onu sonraki dansa davet eder ve çiftler pistin her yerinde yeniden dans etmeye baslarlar. Bu an için tetikte bulunmaniz ve herkesle birlikte dansa katilmaniz gerekir. Herkes dansa basladiginda, yerinizde durursaniz, onlarin yolu üzerinde kalirsiniz. Ancak herkes konusurken dansa baslamak da herkesin yemegi konmadan, yemeye baslamak gibi bir kabaliktir. Bu gelenegin arkasindaki düsünce hem yabanci biri de olabilecek dans esinizi tanima sansi vermek hem de sarkiyi dinleyip ritmini duymaniza yardimci olmaktir.

Genellikle dans edeken konusmamalisiniz ve her zaman sarkinin son ya da sondan bir önceki notasinda dansi bitirmelisiniz. Dans edenlerin birbirlerine tesekkür etmeleri birlikte bir dans daha etmeyi istemediklerini gösterir. Eger ayni kisiyle dansi sürdürmek istiyorsaniz, ilk tesekkür eden kisi olmayin. Eger dans bitmisse erkegin kadina masasina kadar eslik etmesi adettendir.

Dans pistinde nasil davranilir?
Dans pisti ne kadar kalabalik olursa olsun çiftler birbirlerine çarpmaz. Tangoyu ilerletmek demek, en azindan bir adimin ortasinda hem kendinizin hem de esinizin yönünü yumusak bir hareketle degistirerek çarpismayi önlemek demektir. Ayni zamanda hareketlerinizi de kisaltabilmelisiniz. Kalabalik bir dans pistinde, kalabalik sizin dansiniz biçimlendirir. Yaraticiliginizi kullanmalisiniz. Tango, milonga ve valste çiftler dans pistinde saat yönünün tersinde hareket ederler. Bazi klüplerde çiftlerin dans pistinin çevresinde dis bir halka daha olusturarak dans ettigini görebilirsiniz. Burasi daha uzun bir çizgi üzerinde dans ettiginiz ve yalnizca bir yönden size çarpabileceklere dikkat etmeniz gerektigi için daha çok tercih edilen bir yerdir. Eger dis çemberde bir yer edinirseniz, onu kaybetmemek için ne çok hizli ne de çok yavas dans etmemeye özen göstermelisiniz.

Bütün tango adimlari bir milongada yapilmaya elverisli degildir. Yaraticiliginiz kullanirken, diger çiftleri rahatsiz etmeyecek figürleri seçmelisiniz.

Dans edenleri izleyerek de bir çok sey ögrenebilirsiniz. Dans edenleri seyrederken, her çiftin müzigi nasil kendilerine göre yorumladigini görebilirsiniz.

Dansa davet Kadinlar için de, erkekler için de, dansa davet etmenin eski moda yolu, salonun öbür ucunda da otursa, tanidiginiz biri ya da bir yabanci da olsa, bakislarinizi dans etmek istediginiz kisiye çevirmektir. Gözgöze geldiginiz anda bu dansa davettir. Bir gülümseme ya da bas egme ise daveti kabuldür. Erkek kalkip kadinin masasina dogru gider. Kadin onu pistin kenarinda bekler. Bir an karsilikli dururlar ve sarilarak dansa baslarlar.

Milonga
Rebecca Shulman'in yazisindan özetlenerek çevrilmistir.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst