Mevlit Kandili Hutbe

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Mevlid Kandili ile ilgili Hutbe

Peygamber Efendimiz Hicri Rebiülevvel ayının 11'ini 12'ye bağlanya gece dünyayı şereflendirmiştir. Bu kutlu günün yıldönümünde Altındağ Müftüsü'nün bir Mevlid Kandili arefesinde okuduğu bir hutbeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Bismillahirrahmanirrahim

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ
وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً
Ahzab 33 / 21

Mevlid Kandili Hutbe

Muhterem Müslümanlar!

İçerisinde bulunduğumuz Ocak ayının 12’'sini 13'üne bağlayan Cuma gecesi Peygamber Efendimiz(sav)’in doğum günü olan Mevlid Kandilidir. Sevgili peygamberimiz 571 tarihinde Rebîül evvel ayının 12’sinde pazartesi günü dünyaya şeref vermişlerdir.

Onun kutlu doğumu alemlere rahmet, tüm insanlığa huzur ve saadet getirmiştir.
mevlid-kandili-hutbe.jpg

Zira Peygamber Efendimiz (s.a.s.) dünyayı şereflendirmeden önce insanlık en karanlık dönemini yaşıyordu. Sevgi ve şefkat duyguları kaybolmuş, haktan, hakikatten ve adaletten hiçbir eser kalmamıştı. Zulme uğrayanların, diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının feryadını kimseler duymuyordu. Cehalet dünyanın her yerini kaplamış, akıllara durgunluk verecek, insanın kanını donduracak kadar günahın her türlüsü açıkça işleniyordu. Merhum Akif’in dediği gibi:

“Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;

Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi.”

İşte böyle bir zamanda alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz(s.a.s.) insanlığın mâkus tarihini değiştirdi. Mekke’nin ufkunda parlamaya başlayan Nübüvvet nuru ile kalplerimiz münevver oldu. Onun sayesinde insanlık, yeniden insan olduğunun farkına vardı. Onun sayesinde, yitirilen insani duygular yeniden kazanıldı.

Kıymetli Kardeşlerim!

Peygamber Efendimiz(s.a.s.) sulh ve barış elçisi, tüm canlılara karşı rahmet ve şefkat Peygamberidir. Allahın insanlık âleminde yarattığı en müstesna şahsiyettir. O, Allaha giden yolda rehberimiz, salât ve selamlarımızla manevi ikliminden soluklandığımız sevgililer sevgilisidir. Yüce Allah(cc) Ahzab Suresinin 21’inci ayeti kerimesinde; “Andolsun, Allahın Resulünde; sizin için, Allaha ve Resulüne kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır” buyurmak suretiyle O’nu tüm insanlara örnek olarak göstermiştir.

Muhterem Müslümanlar!

Mevlid kandili, Peygamber Efendimizin bütün zamanlara hitap eden ve tüm insanlığa hayat iksiri sunan evrensel mesajlarını değerlendirmemiz bakımından bizlere bir hatırlatma olmalıdır.

Değerli Müminler!

Peygamber Efendimizi sevmek onu gereği gibi anlamak, onun manevi mirasına sahip çıkmak; tüm davranışlarımızda onun tavsiyelerine göre hareket etmek ile olur.

Kandilinizi tebrik ederken, hutbemi Tevbe suresi 128’inci ayeti kerime meali ile bitiriyorum:

“Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.”

Kaynak:Muammer TURAN
Altındağ Müftüsü
Redaksiyon: İl Müftülüğü Hutbe Komisyonu
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
LAL
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
7B
Rümeysa
R
Yanıtlar
0
Görüntülenme
47B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
LAL
Üst