Mevlananın Hoşgörü ile ilgili Sözleri

deep Harbi Aktif Üye
Hoşgörü ile ilgili sözler, Mevlananın Hoşgörü ile ilgili Sözleri, Mevlana Sözleri

Hoşgörü ile ilgili bir sürü söylenmiş söz var ama, hoşgörünün başkenti Mevlana'dır ve işte büyük üstaddan hoşgörü ve hoşgörülü olmanın önemi ile ilgili özlü sözler

Gel, gel, ne olursan ol yine gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel."

"Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol."

"Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi. Her gün bir yere konmak ne güzel. Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."

"Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir."

Hz Mevlana der: Beni benden alan gözlerin nerde? Yurdumu saran çiçeklerin nerde? Onca memleketler gezdim Beni ahirete götüren yolun nerde? Hz Mevlana söyler herkes onu dinler İşte derler: Gözlerimizi açan çiçek burda?