Meslek liselilere ipuçları

Ömer
Yönetici
Meslek liselilere ipuçları

325 firma üzerinde yapılan eleman ihtiyaçlarının profilini belirlemeye yönelik anket işverenin ara eleman beklentisiyle ilgili ipuçları veriyor.

Anket kapsamında firma yetkililerine yönlendirilen, ’Eleman alırken hangi niteliklere önem verirsiniz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 46’sımesleki donanımın iyi olması, yüzde 19’u ise bilgisayar kullanabilmesi yanıtını verdi. Firmaların yüzde 88’i kalifiye elemana ihtiyaç duyduğunu belirtti.
Ankete katılan 325 firmanın yüzde 31’inin pazarlama, yüzde 12’sinin ön muhasebeci alanında elemana ihtiyaç duyduğu tespit edilirken, yüzde 57’si ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı bulduğu takdirde hemen işe alabileceğini bildirdi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında, sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirebilecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesinin gerektiğini söyledi.
Kalifiye elemanların bilgi ve becerisinin, ekonomik başarının temeli olduğunu ifade eden Eren, "Günümüzün ekonomik koşulları içinde geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek, gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırarak, ülkemizin kalkınmasında en önemli unsur haline gelmesini sağlamak görevimizdir. Mesleki eğitim, genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak ve ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmeyi amaçlamaktadır" dedi.
Eren, oda olarak bölgedeki istihdam sorununa çözüm olabilecek mesleki eğitime dönük okulların sayısının artırılması, vasıflı eleman ihtiyacı duyan firmalarda mesleki eğitime dönük okullarda eğitim alan gençlerin istihdam edilmesinin sağlanması konularında çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şunları söyledi: "İyi bir mesleki altyapının oluşturulması, bu altyapının ilgili eğitim-öğretim kurumlarınca ne ölçüde sağlandığı, hem eğitim kurumlarının hem de piyasanın gündeminde olan tartışma konularıdır. Bölgemizde ve ilimizde mesleki eğitime yönelik eğitim kurumlarının sayısının artmasına karşın bugün iş dünyasının piyasa beklentilerine uygun nitelikli eleman sorunu halen devam etmektedir."

Son düzenleme: