Meslek liselilere ek katsayı veriliyor

NymO Değişik Yönetici
Üniversiteye girişte gelecek yıldan itibaren tüm adaylar için aynı katsayı uygulanacak. Kendi alanını tercih edecek Meslek Lisesi mezunlarına ise bir müjde var.

Öğretmen lisesi mezunları ile meslek lisesi mezunlarına ise alanlarıyla ilgili programları seçmeleri halinde ek katsayı verilecek.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, yeni uygulamada ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının çarpıldığı katsayı tüm adaylar için 0.15 olacak. Örneğin bir tıp fakültesini veya bir mühendislik fakültesini sadece fen alanından mezun olanlar değil, diğer tüm alanlardan ve okul türlerinden mezun olanlar da tercih edebilecek ve bu adaylara farklı katsayı uygulanmayacak.

Ancak adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlara kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ek puan verilecek. Bu adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.06 katsayısı ile çarpılacak ve bulunan değer 0.15 katsayısıyla çarpılmış puanlarına eklenecek. Söz konusu mezunlara ek puan verileceğine ilişkin hüküm yasal düzenlemede yer alıyor. Ek katsayı bugün 0.24 olarak uygulanıyor ve bu yükseköğretim programlarının sayısı sınırlı bulunuyor.

-YENİ SİSTEME UYARLAMA-

YÖK Genel Kurulu'nun aldığı ''Meslek lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puan türünün yanı sıra bir de Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan türü belirlenir. Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın, adayların bu programlara yerleştirilmesinde bu iki türden puanlarının büyük olanı esas alınır'' kararı, genellikle ön lisans programlarına nasıl yerleştirme yapılacağını hükme bağlıyor.

Ön lisans programlarına, mevcut uygulamaya göre SAY-1, SÖZ-1, EA-1 gibi puan türleriyle giriliyor. Yeni sistemde de bu tür programlara YGS puanıyla girilebilecek ancak eğer aday LYS'ye de girmişse ve bu sınavdaki puanı yüksekse adayın yüksek olan puanıyla o programa girmesine imkan verilecek. Bu programlara sadece meslek lisesi mezunları değil genel lise mezunlarının da girebilmesine imkan sağlanacak. Bundan dolayı YGS'nin yanı sıra LYS puanlarının da ön lisans programlarına girerken geçerli olması kararı alındı.

Bu uygulama bugün de benzer şekilde yapılıyor. Mevcut durumda genel lise mezunları meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş yöntemiyle girdikleri ön lisans programlarına, ÖSS'de SAY-1, SÖZ-1 ve EA-1 puan türlerinde aldıkları puanlara göre girebiliyorlar.
 
pesimist sanal alem
kat syının kaldırılması cok güzel oldu egitim klitesi şimdi daha cok artacak hakeden gidecek üniversiteye ama meslek liselerine kendi bölümümüzü sectigimiz takdirde saten ek puan veriliyordu 0.24 olarak bu yeni degil
 
bbusra HaRbi qıZ
eski sistemde ayrım yapmadan weriolardı katsayıı ama şimdiki sistemde sadece mezunlara gecerlii..!!!
 
pesimist sanal alem
bende mezunum bişi farketmedi :Dkendi bölümümü düşünmedim için kat sayının kalkması harika bişey eşit agırlık 1di şimdi 2bölümden yapıp 2.bölüme göre tercih yapabilecegim işletme hukuk bile okuyabilecegiz kendi elimizde artık kaderimiz
 
bbusra HaRbi qıZ
benimm acımdan hiçç ii olmadı kendi böülümümü istiorumm katsayı yoqq ekk konular we dersler varr...Allah sonumuzu hayır etsinn..!!!
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
34B
Üst