Mehmet Akif Ersoy'un evi yıkılmış

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.926
deep Harbi Aktif Üye
Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un evi yıkıldı, ancak halkın talepleriyle bir müze olarak yeniden inşa edilmesi planlanıyor.

mehmet-akif-ersoy-evi.jpg


Mehmet Akif Ersoy, İstanbul Fatih'te doğmuş olmasına rağmen nüfus cüzdanında doğum yeri olarak Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi yazmaktadır. 76 yıl önce hayatını kaybeden milli şair, Türkiye'ye İstiklal Marşı gibi büyük bir armağan bırakmıştır. Bayramiç'te ise çocukluk yıllarını geçirdiği ev, Ersoy'dan geriye kalan hatıralardan biridir. Ancak maalesef milli şairin evi artık mevcut değildir.

Evin bulunduğu sokaktaki yapı, belediye tarafından 17 yıl önce çevreye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yıkılmıştır. Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, milli şairin 4 ila 12 yaşları arasında ilçede yaşadığını ve babasının tarihi Taşköprü Camii'nde imamlık yaptığını belirtmektedir. Doğum yeri olarak da Bayramiç kayıtlara geçmiştir. Evin tescillendiği ifade edilmektedir. Ne yazık ki, 1996 yılında belediye tarafından izinsiz bir şekilde, tehlikeli olduğu gerekçesiyle yıkılmıştır.

Başkan Tuncer, binanın kentsel sit alanı içinde yer aldığını ancak kaçak bir şekilde yıkıldığını dile getirerek, binayı orijinal haliyle yeniden inşa ederek bir müze olarak kullanmak istediklerini ifade etmektedir. Mülk sahipleriyle belediye arasındaki davanın devam ettiğini belirten Tuncer, davanın sonuçlanmasının ardından arsayı kamulaştırarak çalışmalara başlayacaklarını açıklamıştır. Akif'in yaşadığı evin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da kentsel sit alanı olarak tescil edildiği bilgisini vermiştir. Tuncer, Çanakkale Valiliği'ne başvuruda bulunduklarını ve elimizde 20 adet fotoğraf olduğunu, bu fotoğraflar üzerinden evi yeniden inşa etmek ve müze haline getirmek istediklerini belirtmiştir. Ancak süreçte mülk sahiplerinin üç katı bedel talep ettiği belirtilmektedir. Belediye bu konuda dava açmıştır. Çizimlerin yapılacağı ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanacağı ifade edilmiştir. Onay alındıktan sonra ihaleye çıkılacak ve Mehmet Akif Müzesi olarak kullanılmak üzere yeniden inşa edilecektir.

Koruma altında olan ev kaçak bir şekilde yıkılmış olsa da Ersoy'un anıları hala ilçede yaşamaktadır. İlçe halkı, milli şairin evinin yıkılmasına izin veren yetkililere karşı hayal kırıklığı ve eleştirilerini dile getirmektedir. Bu saygısızlığın giderilmesi için evin yeniden inşa edilerek bir müze haline getirilmesini istemektedirler.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:
M
Misafir
Ayıp vallahi ayıp, bu devlet ve devletin ileri gelenleri ne kadar umursadı ki, bu millet o kadar umursasın merhumu.

Akif bu milletin evladıdır...
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
52B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
34B
Üst