Megapiksel Nedir?

Ömer
Yönetici
Megapiksel Nedir, Megapiksel Masalı
megapixel.jpg
Ne kadar fazla megapiksel, o kadar kaliteli resim mi demek? İşte bildiklerimiz ve gerçek doğrular...

Yeni fotoğraf makinelerinde üreticiler megapixel oyununu oynamaya devam ediyor ve bu şekilde 16 MP'lik makineleri uygun fiyatlara satıyorlar. Düşük çözünürlükteki kameraları küçümseyenler çoğu zaman yanılıyorlar. Çünkü fazla megapixel fotoğraf makinelerinde daha iyi fotoğraf demek değil, hatta bazı durumlarda kötü...

Düşük fiyatlı makinelerde olan yüksek çözünürlükler ve profesyonel makinelerde genelde standart olan 10 MP haliyle insanı şüpheye düşürüyor. Bunun yanında sizin 10 MP'den fazlasına ihtiyacınız yok. 10x15 santimetre boyutunda bir fotoğraf için 3 megapixel, A4 boyutunda bir fotoğraf için ise 8 megapixel yeterli.
Düşük çözünürlükteki görüntü sensörlerinin neden daha iyi fotoğraflar çekebildiğini, 10, 14 ve 16 megapixel makineler arasındaki kalite karşılaştırmasını, satın alma önerilerini makalemizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz.

Görüntü sensörleri
Yüksek megapixel sadece teoride daha iyi bir fotoğraf kalitesi. Aslında kompakt kameralarda kalite yeni çözünürlüklerle birlikte azalıyor.

Fotodiyotları
Bir görüntü sensörü bir çok ışığa duyarlı fotodiyotlarından oluşuyor. Bunlar gelen ışık fotonlarını elektrik sinyallerine dönüştürüyorlar. Daha çok fotodiotları dolayısıyla daha çok çözünürlük demek oluyor. Bu fotoğraftaki detaylara yansıyor. Ancak sadece sensörün büyüklüğü arttırıldığı zaman.

Ama aslında fotoğraf sensörleri küçüldükçe, çözünürlük artıyor. Buda küçültülmüş yüzeyi ile daha az ışık fotonu alabilen fotodiyotlarının küçülmesine yol açar. Bunun için üreticiler görüntü sensörlerinin duyarlılığını arttırıyorlar.

DSLR makinelerle fark
dlsr-fark.png

Kompakt kameralarda üreticiler arttık 16 milyon pixel kullanıyorlar. Büyükleri ,sensörde 8 milimetreye denk gelen ½, 3 inç. Karşılaştırma olarak DSLR kameralar 18 megapixele kadar kullanılıyor ama bununla birlikte çok daha büyük bir sensör(28 milimetre) kullanıyorlar. Bir DSLR makinedeki her pixel daha büyük ve daha fazla ışık emebiliyor. Bunun için bu kameralarda yüksek megapixeller problem değil. Fotoğraf kalitesi ise bir kompakt kamera'dan daha iyi.

Reklam kaynağı megapixeller
Kompakt kameralarda megapixel yarışı Canon, Nikon, Panasonic ve Sony gibi markalarda tanıdık. Üreticilerde yaptıkları gizli konuşmalarda pixel'in pazarlamada önemli bir rolü olduğunu itiraf ettiler. Marketlerdeki kameralarda en önemli satın alım nedeni fiyat ve pixel sayısı. Hiçbir üreticide bu megapixel yarışını durduracağa benzemiyor.

ISO : 100 Gün ışığındaki farklılıklar
iso-100.jpg

Gün ışığındaki fotoğraflar makineler için standarttır ve problem olmaması gerekir. Yeterli ışıktaki kameradaki ışık hassasiyeti nedeniyle en düşük ayarlar kullanılır. İlk görünüşe tüm fotoğraflar güzel çıkmış. Ama dikkatli bakıldığında farkları görebilirsiniz. 10 megapixel kameradaki güzel çıkan fotoğraf, 16 mp'de bir huzursuzluk hissi veriyor. Mavi kalemlere dikkat edin. 14 megapixellik kamera kalite olarak diğerlerinin arasında kalıyor.

ISO 400 : Önemli detaylar
iso-400.jpg

Gördüğünüz fotoğraflar tipik bir detay görme testi. Gün ışığına göre daha az ışık bulunduğu için kamera ISO 400'ü seçiyor. Bir başka ayrıntı ise kameranın saç ve göz gibi detayları göstermedeki başarısı. Dikkatli bakıldığında görüntüler arasındaki farklar ortaya çıkıyor. 10 megapixellik kamerada saçları hatta saç tellerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Eğer 16 megapixel yüsek çözünürlükte daha fazla detay görebileceğiniz düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Göründüğü üzere kirpikler gözükmüyor ve saçlar boyanmış gibi gözüküyor. 14 megapixellik kamera kalite olarak ortada yer alıyor.

ISO 1.600 : Az ışıktaki gerçek sınıf
iso-1600.jpg

Son karşılaştırma farkları acımasızca gösteriyor. Alacakaranlıkta yapılan sertlik testinde ışık hassasiyeti ISO 1.600 olarak belirleniyor. Birkaç yıl önce bu değer bir kamera için imkansızdı, ama şimdi neredeyse tüm modeller kullanıyor. 10 megapixellik kamera gülleri güzel gösteriyor. Görüntü filtresi detay koruma ve geliştirme konusunda iyi bir denge kuruyor. Yeşil yaprakları ortada ki resimde de seçebiliyorsunuz. 14 megapixellik kamerada resme boyanmış hissi veren görüntü filtresini görüyorsunuz.

Kaynak: Chip Dergisi - Umut Ulu
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
23B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst