MEB'den okullara bilgisayar

pesimist sanal alem
Milli Eğitim Bakanlığı, son 6 yılda okullara yaklaşık bir milyon bilgisayar gönderdi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki köy okulları öğretmensizlik ve kara tahtaya yazı yazmak için tebeşir bulamamakla gündeme gelirken, şimdilerde akıllı sınıflarda öğrenciler bilgisayarla tanışıp internete bağlanabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nde eğitimin kalite çıtasını yükseltiyor.

MEB'in ülke genelinde son 6 yılda okullara 700 binden fazla bilgisayarı okullara gönderdiği, 133 bin tane de yeni dersliği hizmete açtığı açıklandı.

MEB,'Kimse eğitimin dışında kalmasın' kampanyası kapsamında 6 yılda gerçekleştirdiği yatırımları istatistiki verileri bir kitapçıkta toplayarak eğitim camiasına duyurdu.

Eğitimde 81 ilde önemli mesafeler alındığını rakamsal verilerle açıklayan kitapçıkta eğitimin fiziki alt yapısının güçlendirilmesi çalışmaları yanında teknolojik imkanları kullanarak çağdaş eğitim imkanlarından faydalanma adına önemli gelişmelere imza atıldığı görülüyor. Örneğin: Erzurum, Erzincan, Ağrı, Artvin, Kars, Ardahan, Iğdır ve Trabzon'da, MEB 6 bin 81 yeni derslik, 23 bin 864 bilgisayar, bin 222 bilgi teknoloji sınıfı ve 3 bin 198 ilköğretim okulunda da ADSL üzerinden uydu bağlantısı yapılabilen okulu hizmete açtığı belirtilirken, İl İl Türkiye çalışmasında 26 başlıkta eğitim alanındaki istatistiki verilerin yer aldığı çalışmalar arasında,'Haydi kızlar okula' kampanyası çerçevesinde eğitime kazandırılan kız çocuklarının sayısındaki dikkat çeken konular arasında yer alıyor.

Buna göre söz konusu illerde en fazla 6 bin 196 öğrenci ile Ağrı, 4 bin 617 öğrenci ile Erzurum ikinci sırada yer alırken eğitim seviyesinin yüksek olduğu Trabzon'da 25 kız öğrenci okulla buluşturuldu.

Okulların fiziki yetersizliklerinin giderilmesiyle birlikte bu illere toplam 9 bin 291 kadrolu öğretmen ataması yapılarak öğretmen açığının asgari seviyeye düşürüldüğü açıklanıyor.