Mavi ay ne zaman ortaya çıkar

mahir Harbi Aktif Üye
Mavi ay ne zaman ortaya çıkar
Ay tekrar ne zaman mavi olur

Harika bir gökyüzü temaşası olan bu mavi ay hadisesini bir daha ne zaman görebiliriz? Çok nadir olarak gözlemlenen bu muhteşem gökyüzü olayı bizi bambaşka yerlere götürüyor. Ruhumuzu okşayan ve sıbhanallah dedirten bu doğa olayı bir daha 31 Temmuz 2015 tarihinde görülecek.

Yeryüzünün değişik yerlerinden mavi bir dolunay daha izlendi. Ender yaşanan astronomik olay, internetteki sosyal paylaşım sitelerinde gecenin en çok konuşulan konularından biri oldu.

Kullanıcılar, şahit oldukları mavi dolunayın fotoğraflarını ve görüntülerini paylaştı. Doğa olayının ismi 'mavi' olsa da, aslında Ay'ın rengi genellikle diğer dolunaylardan farklı olmuyor. Ancak dünya genelindeki orman yangını, volkanik patlama gibi faktörler sebebiyle gökyüzünde kül miktarı artarsa, yani atmosferik koşullara bağlı olarak Ay'ın gerçekten mavimsi bir renk alması mümkün olabiliyor. Bu olay nadiren gerçekleştiği için, bazı dillerde "mavi ayda bir" şeklinde bir deyim bile bulunuyor. Hindular, mavi dolunaya "Adhik Maas", Museviler ise "Adar'ın ekstra ayı" isimlerini veriyor.

Dünya, 2012 Ağustos ayı içerisinde iki dolunaya şahit oldu. Yeryüzünün değişik yerlerinden bir dolunay daha izlendi.

Ender yaşanan astronomik olay, internetteki sosyal paylaşım sitelerinde gecenin en çok konuşulan konularından birisi oldu. Kullanıcılar, şahit oldukları mavi dolunayın fotoğraflarını ve görüntülerini paylaştı.

Sihirli güzellikteki doğa olayının ismi ‘mavi’ olsa da, aslında Ay’ın rengi genellikle diğer dolunaylardan farklı olmuyor. Ancak dünya genelindeki orman yangını, volkanik patlama gibi faktörler sebebiyle gökyüzünde kül miktarı artarsa, yani atmosferik koşullara bağlı olarak Ay’ın gerçekten mavimsi bir renk alması mümkün olabiliyor. Bu olay nadiren gerçekleştiği için, bazı dillerde “mavi ayda bir” şeklinde bir deyim bile bulunuyor. Hindular, mavi dolunaya ‘Adhik Maas’, Museviler ise “Adar’ın ekstra ayı’ isimlerini veriyor.

Son mavi dolunay 31 Aralık 2009’da Avrupa, Asya, Afrika ve Alaska’da gözlenmişti. Bu olayın yaklaşık 2,7 yılda bir gerçekleştiğini belirten astronomlar, 2021’e kadar görülecek mavi dolunayların tarihlerini şu şekilde sıralıyor:
mavi-ay.jpg

31 Temmuz 2015
31 Ocak 2018
31 Ekim 2020
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1M
Yanıtlar
4
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst