Maurice Wilkins Kimdir

Ömer
Yönetici
Nobel ödüllü biyofizikçi Maurice Wilkins Hayatı, Biyografisi. Maurice Wilkins Kimdir, buluşları, çalışmaları, hakkında bilgi bu sayfamızda yer alıyor.

Maurice Wilkins, James Watson ve Francis Crick birlikte DNA'nın moleküler yapısını keşfettikleri için 1962 yılının Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülüne layık görülen biyofizikçidir.

Kısaca Hayatı

Maurice Wilkins15 Aralık 1916 tarihinde Yeni Zelanda'nın Pongaroa şehrinde dünyaya gelen bilim adamı, biyofizik çalışmalarına başlamadan önce II. Dünya Savaşı döneminde nükleer silah çalışmalarıyla bilinen Manhattan Projesi'nde yer almıştır. Daha sonra biyofizik alanına yönelmiştir. DNA'nın yapısı üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaları rekabet ortamında yaptığı için meslektaşları ile çatışmaları da olmuştur. DNA alanında yaptığı çalışmalarından ötürü Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülmüştür. 6 Ekim 2004'de ölmüştür.

Özgeçmişi ve Eğitim Hayatı

Aslen İrlanda kökenli bir ailenin evladı olarak 15 Aralık 1916 tarihinde Yeni Zelanda'da dünyaya geldi. Henüz küçük yaşlardayken ailesiyle birlikte İngiltere'ye taşındı. 1935'de Cambridge Üniversitesi Fizik bölümüne girmeden önce St. John Koleji'ni bitirdi. 1941 yılına gelindiğinde Birmingham Üniversitesi'nde doktorasını kazandı. 6 Ekim 2004'de öldü.

Manhattan Projesi

II. Dünya Savaşı esnasında ülkesinin Savunma Bakanlığı bünyesinde yapılan radar ekranlarını geliştirme çalışmalarda bulundu. Burada gösterdiği çalışmalarından ötürü İngiltere'nin de içinde bulunduğu ve Atom Bombası yapımında çalışmalar yürüten Manhattan Projesi'nde çalışmak için Amerika'ya taşındı. Burada özellikle izotoplarının kütle spektrografla ayrılması üzerine çalışmalar yaptı.

Wilkins kitle imha silahları üretme fikrine karşı olmasından ötürü biyofizik alanında çalışmalar üzerine yoğunlaştı. 1945 yılında İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde araştırmacı John Randall ile birlikte moleküler yapıları x-ışınları kullanarak gözlemleme üzerine çalışmalar yapmaya başladılar.

Meslektaşlarıyla Olan Çatışmaları

1940'lı yılların ortasına gelindiğinde King's College ve onun gibi tıp alanında çalışmalar yürüten Medical Research Council'in Biyofizik bölümlerinde çalışmak için Londra'ya taşındı. Burada x ışınları ile yaptığı çalışmalar neticesinde Deoksiribonükleik Asit liflerinin resimlerini elde etmek mümkün oldu. Böyle DNA'nın moleküler yapısı ilk kez resmedilmiş oldu.

1951 yılında Randall, DNA üzerinde çalışmalar yapmak için bu alanda çok önemli çalışmaları bulunan Rosalind Franklin'i de bilim kurulu ekibine dâhil etti. Her iki bilim insanı da bilimsel olarak aynı yetkinliğe sahip olsalar da Wilkins, kadın olduğundan mı bilinmez Frankli'i bir meslektaşı değil de asistanıymış gibi görüyordu. Birbiriyle anlaşamayan ve çok farklı mizaçlara sahip olan Wilkins ve Franklin anlaşamıyorlardı ve araları iyi değildi.

Franklin meslektaşlarıyla olan bu çatışmanın arasında farklı bir araştırma grubu ile DNA üzerinde çalışmalarına devam ediyor ve yeni verilere ulaşıyordu. Wilkins daha sonra Rosalind'in izni ve bilgisi olmadan DNA üzerinde elde ettiği resimleri DNA alanında rekabet halinde olduğu Fraklin'in ekibinde çalışan asistan Watson'a gösterdi. Watson ileriki zamanlarda bir söyleşide bu resimler için "Ağzım açık kaldı" demiştir. Watson ve Crick 1953 yılında bir dergide bu resimleri ve elde ettikleri bilimsel bilgilerini, DNA çift sarmal teorilerini desteklemek için kullandılar.

Teorinin gerçek fikir sahipleri Franklin ve Wilkins olsa da, bu makalenin yayınlanmasından sonra Watson ve Crick bilim dünyasında bu teorinin fikir babaları olarak anılmaya başladı. Wilkins daha sonra kendi DNA çift sarmal teorisini geliştirmek üzerinde çalışmalar yaptı.

Nobel Ödülü

Franklin 1958 yılında henüz 38 yaşındayken X ışınları üzerinde yaptığı çalışmalar nedeniyle yakalandığı yumurtalık kanserine yenik düşerek öldü. James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins DNA üzerine yaptıkları çalışmalardan dolayı 1962 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'ne layık görüldüler. Wilkins daha sonra RNA'nın keşfini de içeren birçok genetik çalışmalar yaptı.

1959 yılında Patricia Ann Chidgey ile evlendi ve bu evlilikten dört çocukları oldu. 60'lı ve 70'li yıllarda Londra'da bulunan King's College London'da moleküler biyoloji ve biyofizik profesörü olarak çalıştı ve buradan 1981 yılında emekli oldu. Bilimin yanı sıra ülkesinde sosyal sorumluluk projelerine de destek veren Wilkins 6 Ekim 2004 yılında Londra'da öldü.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst