Marmara Bölgesinin Akarsuları

#1
Marmara Bölgesi Akarsuları, Marmara Bölgesinin Akarsuları, Marmara Bölgesindeki Akarsular Nehirler, Marmara Bölgesinde Bulunan Akarsu ve nehir isimleri nelerdir

Bölge genelinde, küçük ölçekli olmalarına rağmen sık bir akarsu ağı vardır. Sakarya, Ergene, Susurluk, Meriç ve Biga Çayı bölgedeki başlıca akarsulardır.

Bölgedeki dere ve çayların genellikle bulundukları yöreye ekonomik katkısı az olup, kirlilik ve beslendiği kaynakların azalması nedeniyle tehlike sinyalleri vermektedirler. Son yıllarda bu dere ve çayların ve çevresinin islâhı için çaba sarfedilmektedir. Taşkınlar nedeniyle sık sık yatak değiştiren çayların suları yazın çekilip kışın yağışlar nedeniyle artınca da zararlar meydana gelebilmektedir.

Marmara Bölgesi'nin Akarsuları:

- Susurluk Çayı (Marmara Denizi'ne dökülür.)
- Gönen Çayı (Marmara Denizi'ne dökülür.)
- Kocabaş Çayı (Marmara Denizi'ne dökülür.)
- Sakarya Irmağı (Karadeniz'e dökülür.)
- Kara Men-deres Çayı (Ege Denizi'ne dökülür.)
- Meriç Irmağı (Ege Denizi'ne dökülür.)
- Ergene Nehri (Ege Denizi'ne dökülür.)
- Biga Çayı (Marmara Denizi'ne dökülür.)

İstanbul'un Akarsuları:

İstanbul'da, büyük akarsular yoktur. Bu nedenle sulama, ulaşım , balık vb deniz ürünleri üretme gibi amaçlarla kullanılamazlar. Ya da bu konudaki önemleri azdır denilebilir. Marmara Bölgesi'nin dere ve çayları için söylenen kirlilik ve taşkınlarla çevreye verdikleri zararlar İstanbul civarındaki akarsular için de söylenebilir.

En büyük akarsuyu Riva çayıdır.Kocaeli topraklarından çıkar ve Çayağzı (Riva) Köyü yakınlarında Karadenize dökülür.Uzunluğu 65 km dir. Yeşilçay (Ağva), Çanak Deresi, Şile batısında Uluderede Karadenize dökülür.

- Riva çayı
- Göksu Deresi
- Ayamama Deresi
- Yeşilçay (Ağva)
- Çanak Deresi
- Şile - Uludere
- İstinye Deresi,
- Büyükdere,
- Kağıthane Deresi,
- Alibey deresi,
- Sazlıdere,
- Karasu Deresi,
 
Top