Mariah Carey

pesimist sanal alem
Mariah Carey Biyografi Mariah Carey 27 Mart 1970 New York doğumlu şarkıcı, söz yazarı, yapımcı, müzik video yönetmeni ve oyuncudur. Opera sanatçısı bir anne ile mühendis babanın üçüncü çocuğudur. Ailesi İrlanda, Afrika Amerikalı ve Venezuela asıllıdır. Carey’in anne ve babası o 3 yaşındayken boşanır. Carey babası ile bundan sonra çok az görüşür ve annesi ailesini geçindirmek için çeşitli işlerde çalışır. Carey de evde yalnız başına çok fazla vakit geçirdiğinden müziğe yönelir. Carey ilk kez ilkokuldayken bir piyeste şarkı söyler ve liseye geldiğinde şarkılar yazmaya başlar. Lise çağındayken vaktinin çoğunu stüdyolarda demo kasetini kaydettiğinden okula pek nadir uğramaktadır. Sonunda Mariah Carey çabalarının sonucunu alır ve Porto Rikolu şarkıcı Brenda K. Starr’ın vokalisti olur. O sıralarda kurduğu bağlantılar sayesinde Colombia Plakçılık yöneticilerinden Tommy Mottola ile bir partide tanışma fırsatı elde der ve ona demo kasetini verir (1988) ve sindirella öyküsü burada başlar demosunu oldukça beğenen Tommy, Carey’in sesinden oldukça etkilenir. Kimilerine göre 7 kimilerine göre 4 oktav olan sesi ile oldukça başarı kazanacaktır. 1990 yılında Carey ilk albümü Mariah Carey’i çıkartır. Albümde çoğu şarkı sözü kendisine aittir ve albüm Amerika Billboard 200 listesinde bir numara olur ve 4 tane bir numara olan şarkı çıkarır. Bu albümle Carey bir star olur ve iki adet Grammy ödülü (En İyi Yeni Sanatçı, En İyi Kadın Pop Şarkıcısı) kazanır.
Carey’in 2. albümü Emotions ile ilki kadar ticari açıdan başarı kazanamasa da albümde yer alan 5 single bir numara olur. Mariah Carey bu albümde Walter Afanasieff ile çalışır. 1992 yılında Carey MTV Unplugged albümünü çıkarır ve içerisinde vokalisti Trey Lorenz ile The Jackson 5 cover’ı I’ll Be There’i seslendirir ve bu düet sonradan single olarak piayasaya sürüldüğünde bir numara olur ve Trey Lorenz’e bir kaset yapma şansı verir (yardımcı prodüktörlüğünü Mariah yapar).
Mariah Carey ve Tommy Mottola ilk albümden bu yana birliktedirler ve 1993 yılında evlenirler. Aynı yıl Kenneth ‘Babyface’ Edmonds ile çalışarak 3. stüdyo albümü Music Box’ı çıkaran Carey’nin bu albümü dünya çapında bir başarı elde eder. İngiltere’de 1 numara olan albümden Without You, Hero, Dreamlover gibi şarkılar öne çıkar. 1994 yılında Luther Vandross ile Endless Love’ı yeniden seslendirir. Şarkı bir hit olur ve Carey’in Japonya’daki en sevilen single çalışması olur. Mariah Carey Merry Christmas albümünü çıkarır. Bu yılbaşı albümü tarihin en başarılı Noel albümü olur. 1995’te Colombia Plakçılık’tan Carey’in 5. albümü Daydream (A.B.D.’de en çok satan albüm) çıkar, R&B ve hiphop etkileri görülen albümde One Sweet Day (Boyz II Men ile düet yapar) 16 hafta boyunca bir numarada kalarak bir rekor kırar, Fantasy bir numaradan giriş yapan ikinci single olur. Diğer şarkılar ise Always Be My Baby 1996 yılında A.B.D. radyolarda en çok çalışan şarkı albüm ise 1995 yılının en başarılılarından olur. 6 dalda Grammy adaylığı kazanır.
Mariah Carey ve Mottola 1996 yılında ayrılırlar bir sonraki yıl ise ayrılık resmileşir. Bu süreçte Carey Allure ve 7 Mile gibi grupların yapımcılığını üstlenir. Carey’in diğer albümü Butterflly 1997’de çıkar albümdeki promosyon çalışmalarında herzamankinden daha seksi bir imaj kullanan Carey’in 1 numara olan şarkısı Honey olur. Bu albümünde de hip hop doğrultusunda rapçi Sean P. Diddy Combs ve Missy Elliott ile çalışır. Albüm ticari açıdan başarılı olur. My All adlı şarkı onüçüncü 1 numara olan şarkısı olur. Bununla birlikte A:B.D.’de şarkıları en çok 1 numara olmuş Tek Kadın Sanatçı ünvanını alır.
Mariah Carey Men In Black (1997) ve How the Grinch Stole Christmas (2000) filmleri için şarkılar yazar. A.B.D.’de 1 numara olmıuş şarkılarının derlendiği #1's adlı albümü piyasaya çıkar. Yine bu albümde The Prince of Egypt (1998) adlı film için Whitney Houston ile birlikte seslendirdiği şarkı When You Believe En iyi Film Müziği dalında Oscar ödülü kazanır. Aynı yıl VH1 Divas adlı hayır konserinde sahneyi Aretha Franklin, Gloria Estefan ve Celine Dion ile paylaşır, bu konser de albüm olarak piyasadaki yerini alır. Rainbow, Carey’in 7. stüdyo albümü 1999 yılında çıkar bu albümünden Heartbreaker ve Thank God I Found You (Joe ve 98 Degrees ile düet yapar) adlı şarkılar 1 numara olur. Bir Phil Collins şarkısı olan Against All Odds’un (Take a Look at Me Now) cover versiyonunu Mariah Carey, Westlife ile seslendirir ve şarkı İngiltere’de 1 numara olur. Ancak albüm şarkıcının en az satan albümü olur. Yine bu albümden öne çıkanlar; Crybaby (Snoop Dogg ile düet yapar) ve Can’t Take That Away olur. Yılın Sanatçısı ve Milenyum’um En Çok Satan Kadın Sanatçısı ödülünü Dünya Müzik Ödülleri tarafından aldıktan sonra Mariah Carey Colombia Plakçılık’tan ayrılır. EMI Virgin Plakçılık ile 80 Milyon dolara anlaşma imzalar. 2001 yılında Carey’in psikolojik bir çöküntü içerisinde olduğu yazılır. Şarkıcı internet sitesinde çok fazla çalışmaktan ve Luis Miguel ile ayrılığının ardından bazı duygusal zorluklar yaşadığını açıklar. Bir süre sonra Carey hastaneye yatırılır ve sözcüsü şarkıcının bir süre ekranlarda olmayacağını açıklar. Carey’in otobiyografik filmi Glitter da bu olumsuz havadan etkilenir ve gişelerde başarısızlığa uğrar. Filmin soundtrack albümü ve ilk single olan Loverboy da başarısız olur. Bu başarısızlığın hemen ardından Colombia Greatest Hits albümünü piyasaya sürer (2002). Sonraları Mariah Carey, Virgin Plakçık ile kötü deneyim yaşadığını açıklar ve 20 Milyon dolara Island Plakçılık ile anlaşma imzalar. Tüm bu yaşanan zorluklara bir de çocukluğundan beri çok az görüştüğü babasının kanserden ölmesi eklenir.
2002 yılında WiseGirls filminde ufak bir rolü olan Carey Charmbracelet adlı albümünü çıkartır. Satışlar ortalama seviyede kalır. The Boston Globe Carey’in kariyerinin en kötü albümü olarak yorumlar. Albümden sadece Through the Rain adlı single listelere girer.
2003 yılında Busta Rhymes’ın I Know What You Want adlı şarkısını birlikte seslendiren Mariah Carey bu şarkı ile A.B.D.’de ilk 5’e girer. Yine Jadakiss’in U Make Me Wanna adlı şarkısında düet yapar ve şarkı R&B listesinde ilk 10’a girer.
Carey’in 10. stüdyo albümü The Emancipation of Mimi’de (2005) Kanye West ve The Neptunes gibi yapımcılarla çalışır. Bu albüm A.B.D.’de 2005 yılının en en çok satan albümü olur. Albüm Yılın En İyi R&B albümü dalında Grammy ödülü ve We Belong Together adlı şarkı En İyi R&B şarkısı ödülü ve yine Mariah Carey En İyi R&B Kadın Şarkıcısı dalında Garmmy kazanır. Şarkı 14 hafta bir numarada kalır. Diğer single çalışmaları da Shake It Off ve Don’t Forget About Us (Carey’in bir numara olan 17. şarkısı olur) çok başarılı olur. Beatles’ın 21 şarkısı bir numara olmuştur. Toplamda Carey’in şarkıları listelerde 77 hafta kalırken Beatles 59 hafta kalmıştır bu durumda Carey, Beatles’ın önüne geçmiş Elvis Presley’in (79 hafta) gerisinde kalmıştır. Carey aynı zamanda diğer ülkelerde de çok başarı gösterir.
Mariah Carey 2007 yılında Mart ayı Playboy dergisinin kapağında yer alır. 2007 yılının başlarında Bow Wow ile Lil’ L.O.V.E. adlı şarkıda düet yapar.
Carey 1997’de oyunculuk dersleri almaya başlar ve ilk oyunculuk deneyiminde, The Bachelor (Chris O’Donnell, Renée Zellweger) adlı filmde bir opera sanatçısını canlandırır. İlk başrolünü Glitter filminde oynar ve bu filmdeki performansı ile Razzie (En Kötüler Ödülü) ile ödüllendirilir. 2002’de WiseGirls’te rol alır. Tv rolü ise Ally Mcbeal adlı dizinin bir bölümündeki konuk oyunculuğu ile sınırlı kalır. 2006’da Tennessee adlı filmin oyuncu kadrosuna katılır ve 2007 yapımlı Adam Sandler’ın You Don't Mess with the Zohan adlı filminde kendisini canlandırır.
2007 yılında Carey Elizabet Arden ile anlaşma yaparak M by Mariah Carey adlı parfümünü piyasaya sürer. Forbes’ a göre Carey, 225 Milyon Dolar servetiyle eğlence dünyasının Ocak 2007 itibariyle En Zengin 6. Bayan’ı ünvanını taşımaktadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst