Marathon Savaşı

Hasan Şeref İlhan Harbi Aktif Üye
M.Ö. 490'da Yunanistan'ın Marathon Ovası'nda, Atinalılar'la Pers (İran) orduları arasında yapılmış büyük bir savaştır. Bu savaşta Atinalılar, bağlaşıkları Platealılar'la birlikte, Pers Kralı Dara'yı bozguna uğrattılar.

Güçlü bir imparator olan Dara, başka ülkeleri eline geçirmesine engel olan Yunanistan'ı egemenliği altına almaya karar vermişti. Büyük bir ordu, kuvvetli bir donanma düzenleyerek, iki generalin komutasında Yunanistan'a gönderdi. Pers kuvvetleri önce Euboea adasını alarak bir köprü başı kurdular, buradan Yunan topraklarına çıktılar. Pers donanması ise yakındaki bir körfezde demirledi.

Bir hafta sonra savaş başladı. Yunan kuvvetlerine Atinalı general Miltiades komuta ediyordu. Miltiades'in komutasında 10.000 Atinalı, 1000 kadar da Platea'lı vardı. Sparta ordusu gecikmişti, ancak savaş bittikten sonra gelebildi.

İlk saldırıda Pers okçuları, Yunanlılar'ı bir ok yağmuruna tuttularsa da, üzerlerinde kalın zırhlar bulunan Yunanlılar, büyük kayıplar verneden, Persler'in saflarına yaklaşabildiler. Göğüs göğüse savaş başlayınca, Yunanlılar'ın silah ve vücut kuvveti üstünlüğü, zaferin onlarda kalacağını belli etmişti. Savaş sonunda Persler 6.400 kişi kaybettikleri halde, Yunanlılar ancak 192 kişi kaybetmişti. Yenilgiye uğrayan Persler gemilerine sığınmak zorunda kalmışlardı.

Pers gemileri denize açılınca, Miltiades onların Atina'ya denizden saldırabileceklerini, Marathon'da kazanılan zaferden haberi olmayan Atinalılar'ın şehri düşmana teslim edebileceklerini düşünüyordu. Adamları arasında en hızlı koşanı yanına çağırdı. Pheidippides adındaki bu delikanlıya, Atina'ya koşarak zafer haberlerini bir an önce ulaştırmasını söyledi. Pheidippides, daha biraz önce Sparta'ya koşarak haber götürmüş, yeni gelmişti. Öyleyken, gene de Atina'ya kadar olan 40 kilometrelik yolu da koştu. Şehre vardığında bir adım atacak hali kalmamıştı. Sevinin zafer bizimdir dedikten sonra yere yığıldı, son nefesini verdi.

Bugün de atletizmde en uzun koşuya Maraton koşusu denir. Bu koşu 42 kilometre kadardır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Üst