LYS de 2011 ek yerleştirme tarihi ne zamandır

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 1.387
M
Misafir
LYS de 2011 ek yerleştirme tarihi ne zaman yapılacak
 
Sehbal Üye
LYS Yerleştirme sonuçları 19 Ağustos 2011 tarihi itibariyle açıklanmış bulunmakta. Bir yükseköğretim öğretim programına yerleşemeyen adaylar için ÖSYM tarafından ikinci bir hak veriliyor. ÖSYM 2. yerleştirme başvurularını 2011 eylül ayının sonuna doğru alacak. Bir yükseköğretim programını kazanıp da süresi içerisinde kayıt yaptırmayan adaylardan boşalacak yerlere ikinci bir yerleştirme yapılacak.

Eylül sonu ya da ekim ayının ilk haftasında alınacak ek yerleştirme başvurularının ardından bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar ekim ayının 3. ya da 4. haftası itibariyle kayıt yaptırabilecekler.

2011 Ek yerleştirme Tercihlerine Katılacak Olan Adaylara Önemli Uyarı:

”Merkezi yerleştirmede kontenjanı boş kalan programların minimum puanları yok. Minimum puanları olmadığı için ek yerleştirmede bu programları herkes isteyebilir. Mesela bir programın 50 kişilik kontenjanı varsa burada 1 kişilik boş yer bile kalsa minimum puanı oluşmuyor. Böylece ek yerleştirmede burayı herkes tercih edebiliyor.

Ek yerleştirmede minimum puan kontenjanı dolan programlarda oluyor. Eğer bir programın kontenjanı 50 ise, oraya 50 kişiyi yerleştirmişse ve oraya 1 kişi kayıt yaptırmadıysa, o 1 kişilik kontenjan için ek yerleştirmede tercih yapabilmek için o programa son yerleşen adaydan daha yüksek puana sahip olmak lazım. Ama 50 kişilik kontenjanı olan bir programa kontenjan dolmadıysa onun minimum puanı yoktur, ek yerleştirmede herkes orayı isteyebilir.

Dolayısıyla ek yerleştirmede minimum puanı olmayacak çok sayıda program olacak. Özellikle vakıf üniversitelerinde. Ek yerleştirme ciddi bir şanstır, yerleşmeyenler için. Oralarda isterlerse yerleşebilecekleri programlar bulabilirler.”
 

Benzer Konular

K
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Kayıtsız Üye
K
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
misafir
M
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst