Lipoprotein nedir?

Ömer
Yönetici
Lipoprotein nedir?

Hem protein hem lipidler içeren biyokimyasal bir bileşik. Lipidler veya türevleri proteinlere kovalent veya kovalent olmayan bağlarla bağlanabilir.

Kanda bulunan lipoproteinler, suda çözünürlüğü düşük olan lipidlerin dolaşım sistemi aracılığıyla vücut içinde taşınmasından sorumludurlar. Lipoproteini oluşturan protein ve lipidlerin hidrofilik (suyu seven) kısımları lipoproteinin dış yüzeyini kaplar; hidrofobik (suyu sevmeyen) kısımları ise iç kısımda gömülüdürler. Plazma lipoproteinlerinin dış tabakasında bulunan lipidler, polar lipidler olarak adlandırılır.

Lipoproteinlerin tıptaki en yaygın sınıflandırılması yoğunluğa göre yapılır. En çok lipid ve en az oranda protein içermesi durumuna göre sıralama şu şekildedir: İnce bağırsaktan karaciğere trigliseridleri taşıyan şilomikronlar; yeni sentezlenmiş trigliseridleri karaciğerden yağ dokularına taşıyan çok düşük yoğunluklu lipoproteinler (VLDL-Very Low Density Lipoproteins); kanda çoğunlukla rastlanmayan, yoğunluğu VDL ile LDL arasında olan ara yoğunluklu lipoproteinler (VLDL-Intermediate Density Lipoproteins); karaciğerden diğer dokulara kolesterol taşıyan ve aynı zamanda kötü kolesterol olarak da adlandırılan düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL-Low Density Lipoproteins); diğer dokulardan kolesterol toplayıp karaciğere geri getiren ve iyi kolesterol olarak adlandırılan yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL-High Density Lipoproteins).

Bu yazı harbiforum.net için özel olarak yazılmıştır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
8B
Üst