Leonardo Da Vinci Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Leonardo Da Vinci'nin Hayatı
davincir.jpg

1452 ile 1519 yılları arasında yaşamış olan Rönesans dönemi İtalyan ressam ve heykeltıraşı. 1461 yılında babası tarafından Floransa'nın en önemli atölyelerinden biri olan Verrocchio atölyesine gönderildi. Kısa sürede Floransa'daki usta ressamlar arasına girdi. 1482 yılında Floransa'dan ayrılarak Milano'ya giden Leonardo, o sıralar Milano'yu yöneten Ludovico Sforza'ya bir mektup yazarak emrinde çalışmak istediğini bildirdi. İsteği kabul edilen Leonardo, 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için yaptığı resim ve heykeller yanında, festivaller organize etti, bina, makine ve silah tasarımları yaptı.

Ludovico'nun düklükten çekilmesinin ardından Leonardo 1499 yılı sonunda Milano'dan ayrılarak Venedik'e gitti. Ressam, Venedik'te kaldığı süre boyunca resim çalışmalarının yanında matematiğe ve mühendisliğe de büyük vakit ayırdı. Venedik'te cumhuriyetin ilanının ardından askeri danışman sıfatıyla karada ve denizde kullanılabilecek silahlar, çok namlulu toplar, fırlatma mekanizmaları ve patlayıcılar tasarladı.

1500 yılının Nisan ayında Flosansa'ya doğru yola çıkan Leonardo'nun yeni ilgi alanı artık coğrafyaydı. Hazar Denizi'ndeki medcezir üzerine araştırmalar yapıyor, yazılar yazıyor, aynı zamanda Arno Nehri'nin kanalize edilmesi için planlar hazırlıyor ve diğer yol ve köprü yapımı projeleri üzerine çalışıyordu.

Leonardo, 1502 yılında Cesare Borgia'nın hizmetine girdi ve baş mühendis olarak bütün Orta İtalya'yı dolaştı. Bu yolculuğu sırasında bugün halen Windsor Saray Kitaplığında saklanan kusursuz ve ayrıntılı altı tane harita yaptı. Kısa bir süre sonra Floransa'ya dönen Leonardo, bu dönemde en tanınmış yapıtlarından biri olan Mona Lisa üzerinde çalışıyordu. 1506 yılında tamamlanan bu resim dünyanın en ünlü tabloların arasında yerini aldı.

Leonardo aynı yıl bir kere daha Milano'ya gitti ve 1514 yılında Fransa Kralı I. François'dan aldığı davete kadar orada kaldı. 1519 yılında hayata veda ettiğinde halen Fransa'da yaşıyordu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
7B
Üst