LAZ MEKTUBU

Uy sevgili uşağum! Allah’ın selami tabiidur. Mektubu çok yavaş yazayrum, çunkim bilirum ki, cabuk okuyamazsun... Benden yana sual edersen, Allah uma pin şükür iyiyum, yeni pir iş puldum.. Emrimde yüzeyakin adam var, hepsi de sessuz sedasuz, kendi hallerinde. Ne is puldugumu soraysan soyleyeceğum patlama, mezarluk pekçisi oldum..

Bacin Emine bir uşak doğuracak, daha erkek midur, kiz midur, pelli değil. Hacan o yüzden sağa dayi mi oldun, teyze mi oldun soyleyemeyrum.. Temel emicen de tükkan actu, o da otuza aldigini yirmipese verir, surumden kazaniyormus oyle dedi.. Bizim koye findukcularin Temel'i muhtar sectuk, akillu usak da.

Gecen gun hepimizu zelzeleye karsi asi etturdu. Temel akilludur, hemde durusttur.. Gecenlerde bir taksinin soforu koye varmis, muhtari arayu, meger yolda pir tavuk ezmus sahibini soraymus.. Muhtar Temel tavuga pakmis, hapu bizden degildur, pizum koyde yassu tavuk yoktur, demiş..

Senin kuçügun Memet çok akullu bir usak cikti. gecen gun tepeye varmis, elinde bir ip sallayup duriy.. Anan, uy usagim ne edeysun orada demiş.. O da heva turumuna bakayrum demiş. Cektum oni aksam karsuma, anlat bakayum su hava turumu isinu dedim. Anlatti, meger ip sallanunca havanin ruzgarli olduğunu, ip islaninca da yagmur yagdigunu anlaymis.. çok akillu usak vesselam.

Sen o yasta boyle akillu degildun! Yaa iste boyle usagum.. Memlecetten sağa pol pol havadis.. Yeni havadis(haber) olursa yine yazayrum.. Baki Hudaya emanet ol.
Not: Mektupa para koyacaktum, ama gec akluma geldu, zarfu kapatmisum..:D