Kurban keserken okunacak dualar

deep Harbi Aktif Üye
Kurban niyetine veyahut başka amaçlarla kesilecek hayvanları keserken bir takım hususlara dikkat edilmelidir.

İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse o hayvanın eti Hanefîlere göre yenilmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse bu hayvanın eti yenilir. (1)

Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahüekber” denilir ve şu ayetler okunur: (2)

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ

Kul inne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemin.
Lâ şerîke leh, ve bi zâlike umirtu ve ene evvelul muslimîn.

De ki: 'Şübhesiz benim namazım da ibâdetlerim de hayâtım ve ölümüm de âlemlerin Rabbi olan Allah içindir!'
'O’nun ortağı yoktur. Ve (ben) bununla emrolundum, çünki ben Müslümanların ilkiyim!'(En'am Suresi 162 ve 163. ayetler)

إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَاْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

İnnî veccehtu vechiye lillezî fatares semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.

'Şübhesiz ki ben, Hanîf (hakka yönelmiş) olarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve ben (sizin gibi) müşriklerden değilim!' (En'am 79.ayet)

Kaynakça
(1) Kâsânî,Bedâiu‟s-Sanâi, V, 48; İbn Nüceym, el-Bahru‟r-Râık, VIII, 190-191
(2) Semerkandî, Tuhfetü‟l-Fukaha, Beyrut 1984, I, 127

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Kurban ile Alakalı Sorulan Sorular" isimli eserinden alınmıştır...