Kuğulu Park Nerede

deep Harbi Aktif Üye
Ankara deyince akla gelen ilk yerleden biri olan Kuğulu Park, Kavaklıdere Mahallesi'nde yer alan bir parkımızdır. Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ile Polonya Caddesi'nin arasında bulunur. Parkın içinde bulunan havuzda yaşayan kuğular, kazalar ve ördeklerden ötürü Kuğulu Park ismini almıştır.

Parktaki havuzun yanısıra, çocuk oyun alanları ve Atatürk Bulvarı'na bakan kısmında bir kafeterya vardır. Parkın girişinde, 2006'da dikilen, Ümit Öztürk'in eseri, Tunalı Hilmi'nin heykeli bulunur. "Öpüşenler" (Muzaffer Ertoran) parktaki bir diğer heykeldir.
kugulu-park.jpg

Günümüzde kuğuları, kazları ve ördekleri ile bilinen parkta 24 farklı kuş türü bulunmaktadır ve bunlar parkta bir panoda belirtilmiştir. Parkta kavakların yanı sıra, çınar, erguvan ve alıç ağaçları ile çeşitli çalı grupları yer alır.

Tarihi ve doğal güzelliği nedeniyle Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Parka bitişik olan And Evi ve bahçesi de Anıtlar Kurulu kararı ile koruma altındadır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst