Kritik süreçte kararlar - Ergun Ata

SüKuN Harbi Aktif Üye
Trabzonspor’da geride kalan her şey boş artık! Hugo Bross’un kariyeri, getiriliş biçimi, transferler, gelenler gidenler, hazırlık maçları vs. Bunların doğruluğu ya da yanlışlığı üzerine çok şey yazıldı, söylendi.
Şimdi icraat zamanı! Bütün bu gelişmelerin ne tür sonuç vereceğine dair ilk ciddi verilerin alınacağı sürece girildi. Önce Cumartesi akşamı Süper Lig’de ilk sınav verilecek, ardından Avrupa Ligi sıraya girecek.
Geçen sezon Avrupa Kupaları’na katılmayı hedefleyen ve başaran Trabzonspor’da Şener ve ekibinin, “Sonraki sezon yapılacak takviyelerle şampiyonluk” sözü bağlayıcı. Bu hedefe ulaşmak çok kolay değil. Bu nedenle ay sonuna kadar 3’ü Süper ikisi de Avrupa Ligi’nde olmak üzere 5 önemli maçın oynanacağı kritik bir sürece giriliyor.
Hugo Broos, hazırlık maçların ve antrenmanlardaki uygulamalarına bakılırsa, takımı, dörtlü savunma, iki ön libero, tek forvet ve 3 forvet arkası oynatacak. Futbol terimleriyle 4-2-3-1 ya da 4-5-1 olarak adlandırılan bu sisteme geçiş biraz sancılı olabilir.
Kalede Sylva, savunmanın sağında Serkan, solunda Cale ve merkezde Egemen banko. Son dakika kararı Song-Giray tercihiyle söz konusu. İki ön libero Colman ve Tjikuzu. Son hazırlık maçında iyi oynadılar. İleride “Umut mu, Gökhan mı?” sorusunun yanıtı, Umut gibi duruyor. Tek forvetin arkasında Selçuk ve Engin’e kesin denilebilir. Alanzinho-Barış arasında Sivasspor maçı için daha güçlü olan Barış daha uygun bir seçim olabilir.
Bu kadroya bakıldığında sadece 2 yeni isim göze çarpıyor. Dolayısıyla ikili forvete alışmış takımın hem de Yattara’nın yokluğunda kanatları istenilen verimlilikte kullanamama riski var. Bu kritik süreçte yeni sistem kararını, işte bu nedenle “kritik” sınıfına soktuk.
Şampiyonluk” sözü olmasa neyse!

Suçları ne ?
Bülent Demirlek ve Vedat Yüksel 1.5 yıl süren sessiz sürgünün sonuna geldi. Merkez Hakem Kurulu’nun hala bir gerekçe açıklayamadan görev vermediği, üstelik Süper Lig kadrosundan da çıkaramadığı bu isimler, Uluslararası Hakem seminerinde yaşanan olaylar ve bir televizyon programına izinsiz katıldıkları gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Talimata göre üç ay ceza aldıkları takdirde MHK’nin 1.5 yıldır yapamadığını disiplin kurulu hayata geçirecek ve ikisinin de hakemlik unvanları otomatikman düşecek. Kamuoyu ise, suçlarının bile ne olduğunu bilmeyen bu insanları vicdanlarda yargılayacak.

Tehlike sinyali
Ankaragücü ve Kayserispor takımlarının sezon açılış törenlerinde bazı taraftarların futbolcu, yönetici ve teknik adamlara karşı sergilediği tutum, ligde yaşanabilecek daha büyük olayların habercisi olabilir.
Ligin altının ve üstünün büyük çekişmeye sahne olacağı şimdiden belli iken, özellikle bazı kulüp yöneticilerinin el altından taraftarlar ile kurdukları diyalogların da sorgulanmasının vakti geldi de geçiyor demektir.
1- Bu tip yöneticiler kendi kulüplerine varar verdiklerinin farkında değiller.
2- Ankara’daki çirkin olaylara karışan taraftar gurubunun kombine bilet alamadığı için böyle bir tepki ortaya koyduğu söyleniyor ki, en ciddi tehlikelerden biri budur.

Transfer konusu kapanmalı
Lig başlıyor, Trabzonspor medyada genellikle transfer konusuyla haber oluyor. Bu durumun en önemli sakıncası; mevcut futbolcuların motivasyonuyla ilgili. Sol dış ve santrafor mevkilerine transfer gündemde ya oradaki futbolcuların moral durumunu düşünün. Umut, haklı bir serzenişte bulundu, linç edilecekti neredeyse! 2 gün sonra da maç var. Ya transfer söylentileri ya da transferi bitirilmeli.

Taraftara dair...
Taraftar Fatih’i istiyor, “Eğer onu almazsanız biz de kombine almayız” diyor. Yorumlar: Taraftarın sesine kulak verin. Barış, son maçta topu olumlu kullanamayınca, taraftar tepki gösterdi.Yorumlar: Böyle taraftarlık olmaz.
İşte taraftar, işte yorumlar...
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
38B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst