Korn Hakkında bilgi!

1992’de L.A.P.D ve Sex-Art’ın birleşmesi sonucu oluşan KoRn, HipHop - Rap ile Progressive Rock-Metal müziğini harmanlayarak ‘Numetal’ tarzını yaratırlar.Bu yeni müzik akımı o kadar çok tuttu ki , kendilerini KoRn’un çocukları olarak gören bir sürü alt gurup çıktı.
Bunların bir çoğunda KoRn’un simgesi olan ‘K’ve ‘R’ harfeleri yer almaktaydı.(bknz Slipknot , Limp bizkit , Linkin Park) Türevlerinden KoRn’u ayıran en belirgin özellik müzik tonlarının oldukça koyu daha doğrusu ölü gibi olmalarıydı - tıpkı Black Sabbath gibi.KoRn sıradışıydı , KoRn alışılmamıştı onlar verdikleri mesajlarla bir çok hayranı olan ve bir o kadar aile tarafından da sevilmeyen bir guruptular.

Gurubumuz 1994’te ilk albümleri KoRn’u piyasaya sürer . Çok sert ve bir o kadarda insanları kışkırtan nefret dalgaları yayan bu albüm , genel olarak çok tutulmadı.Buna rağmen Blind gibi hitler KoRn’un kendine has bir hayran kitlesi yaratmasına yetti.

96’da ‘Life is Peach’ debutunu çıkartan gurubun hit şarkısı A.D.i.D.A.S (All Day I Dream About Sex) ti.Bu şarkı hakkında bir çok olumsuz eleştiri vardı örneğin sponsorlarına yalakalık yapma amacıyla yapılmış olması gibi , neyse biz işin politik kısmıyla ilgilenmiyoruz.Sonuçta A.D.i.D.A.S o kadar çok popüler oldu ki KoRn bu şarkıya üç remix ten oluşan bi single albüm yapma gereği duydu.

İki yıl aradan sonra 3.debut albümleri olan ‘Follow The Leader’ i çıkaran guruba bu albümde Ice Cube ve Fred Durst’ te eşlik etmişti.Sonuç olarak bu albüm haftalarca Listbox’larda ‘’1’’numarada kalır.Dahası ‘Freak On a Leash’ videoları MTV’nin üç GRAMMY’si ile ödüllendirilir ve gurup tavan yapar.Onlar artık dünya çapında milyonlarca hayranı olan bir markaydılar ve bir marka olmanın gereklerini sonuna kadar kullandılar 98 sonlarında kendi festival organizasyonlarını kurdular.Bu festivalin adı ‘Famil Values’ (Aile Değerleri) adını aldı.Ayrıca ‘Elementree’ adında kendi müzik şirketlerini kurdular.’Follow The Leader’ hakkında söylenmesi gereken çok önemli bir şey daha var - oda kanser hastası olan bi çoçuğun son dileğinin KoRn elemanlarıyla bir-iki dakikalık görüşme isteği.Buluşma saatler sürer ve ‘JUSTiN’ ortaya çıkar.

99’da yayımlanan Issues’i ilk dinlediğinizde diğer üç albüme göre oldukça farklı olduğunu fark edeceksiniz.Bu albüm Jonathan’ın değimiyle KoRn’un başlangıçtan beri geçirdiği değişimi ifade ediyordu.

99’da yayımlanan Issues’i ilk dinlediğinizde diğer üç albüme göre oldukça farklı olduğunu fark edeceksiniz.Bu albüm Jonathan’ın değimiyle KoRn’un başlangıçtan beri geçirdiği değişimi ifade ediyordu.

Müzik otoritelerinin bu albüm hakkındaki genel düşünceleri vasatı aşmaz olarak nitelendiriliyordu ama Issues Listbox’lara 1 numaradan girdi ve KoRn’un en çok satan albümü olarak tarihe geçti.

2002 ve Untouchables ile KoRn beşinci kez karşımızda.Bu albüm her nekadar ‘melodram’ bir sound’a sahip olsada yinede KoRn’un kendine has nefret anlayışının bir yansımasıydı.Son albümde de değişim devam etti.

.Daha sonra ise KoRn Tomb Raider Soundtrack'i Grammy adayı süpe şarkısı "did my time" ile süper bir dönüş yaptı.Ardından "Right Now" ve "Everything I've Known" single'ları albümün diğer gözdeleri oldular.Albümde KoRn'un şimdiye kadarki en ağır parçası "Break Some off" yoğun ilgi gördü KoRn fanlarından..2004 yılında ise tüm albümlerinden hit parçaları seçerek bir Greatest HitS yayınladılar.ve 2005 de Head dini sorunlrı öne sürerek gruptan ayrıldı.Şimdilerde ise Brian "head" Welch'siz KoRn birbirine sımsıkı bağlı bir şekilde yollarında ilerlemektedirler...
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
10B
Üst