Köpeklerde Mantar

hakan Üye
Köpeklerde Mantar Hastalığı, Köpekte Mantar

Köpekte microsporum ve trichophyton türünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.
Köpeklerde sıklıkla görülmese de olmayacağı anlamına gelmez. Derinin yüzeysel bir mikotik enfeksiyonu olarak tanımlanır.

Bulaşması direkt temas yoluyla ya da mantar sporlarıyla bulaşık kafes, fırça, tarak gibi malzemelerle mekanik olarak oluşur. Özellikle uzun tüylü kedilerin bulaşmada rolü oldukça yüksektir.

Deriye ulaşan mantar 2 gün içinde kıl folüküllerine ulaşır. Bundan sonrada mantar kıllarla çoğalır. Ölü kıllar Enfeksiyonu bulaştırmaz bulaşma daha çok kılların büyümesi döneminde olur kıl folüküllerinde hasar olduğu için bu kıllar çabuk kırılır ve dökülürler mantarın yerleştiği yerde daire şeklinde kıl dökülmeleri görülür. Köpeğin derisinde ufak parçalar halinde tüylerde dökülmeler gözlenir, buralarda deri kızarmıştır ve küçük kabarcıklar vardır, daha sonraları deri kalınlaşıp sarımsı veya grimsi beyaz renkte bir kabukla kaplanır. Bu bölgeler kaşıntı yapabileceğinden köpek buraları devamlı kaşır ve ısırır.

Küçük yuvarlak şekilde olan bu mantarlar daha sonra düzgün şekillerde olmayan diğerleri ile büyüyerek birleşebilir. Sıklıkla görüldüğü yerler yüz, baş ve boyundur. Ara sıra parmaklarda ve tırnak aralarında görülür. Erken müdahale edilmesi lazımdır. Şüpheli durumlarda acilen veteriner hekime gösterilmeli ve teşhis konulmalıdır.

Mantar enfeksiyonlarının tedavisi çok yönlü yapılır öncelikle stres ortamları düzeltilir ve hayvanın iyi bakım ve beslenmesi sağlanır. Bazı mantar türlerinin insanlara bulaşabileceğini unutmamak gerekir genç hayvanlar yaşlılara oranla bu hastalığa daha duyarlıdırlar.

Belirtiler daha çok baş, kulak, kuyruk ve eklemlerde görülür. enfekte bölgelerde yuvarlak veya oval kızarık kaşıntılı yerler görülür. Bu tür bölgelerde kepeklenme görülür kıllar dökülmüş ve çoğunlukla yerlerine yeni kıllar çıkar.

Mantar enfeksiyonlarının tanınması zordur, bazı laboratuar tetikleriyle tanı kolayca konur. Son zamanlarda geliştirilen mantar aşıları da tedavide yardımcı olurlar.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
29B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst