Konrad Adenauer Kimdir

Ömer
Yönetici
Konrad Adenauer Hayatı
konradadenauer.jpg

Tam adı Konrad Hermann Josef Adenauer. İkinci Dünya Savaşı sonrası ilk Alman şansölye. Alman Cumhuriyeti'ne damgasını vuran bir devlet adamıdır.

1949-1963 yıllarında Batı Almanya'da şansölyelik görevini yerine getiren Adenauer, 20. yüzyılda sağ siyasetin önde gelenlerindendi. CDU'nun (Hristiyan Demokratik Birlik Partisi) başkanlığını yaptı. Ülkenin zor dönemlerini atlatmasında önemli bir rol oynadı. 1917 ile 1933 yılları arasında Köln Belediye Başkanı oldu. 1933 yılında Hitler, Konrad Adenauer'i ulusal yönden güvenilmez kişi ilan ederek bütün görevlerini elinden aldı. Tüm mal varlığına el konulan Adenauer, Hitler'e karşı 20 Temmuz 1944 yılında girişilen suikastin planlanmasında yer aldığı kuşkusuyla tutuklandı. Köln Fuar Alanı'ndaki bir kampta gözaltında tutulan Adenauer buradan kaçtı, ama yakalandı ve Brauweiler Gestapo Hapishanesi'nde tutuklu olarak kaldı.

1945'te Amerikan Askeri Yönetimi tarafından yeniden Köln Belediye Başkanlığı'na getirilen Konrad Adenauer, Rheinland bölgesinde "Hıristiyan Demokrat Parti"nin (CDP) kurucu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Ardından İngiliz Askeri Yönetimi tarafından "iş göremezlik" gerekçesi ile Köln Belediye Başkanlığı'ndan alındı. 1945 yılında tekrar Köln Belediye Başkanı oldu. 1949-1953 yılları ilk başbakanlık dönemidir. 1953-1961 yılları ise Adenauer'in politik başarılar elde ettiği zamanlardır. Bu dönemde Moskova'daki savaş tutsaklarının serbest kalmasını sağlamak, Sovyetler Birliği ile ilişkileri güçlendirmek, Nato'ya katılımı sağlamak gibi daha birçok önemli başarı elde etti. Ülkede yeniden ağır sanayi kurmuş ve güçlü bir sosyal devlet sisteminin kurulmasına ön ayak olmuştu. İzlediği iktisadi politikalar Almanya'nın Batı ile bütünleşmesini sağladı. 1963 yılından itibaren hayatının son dönemlerini politikadan tamamen uzakta yaşadı.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst