Klavyede inceltme işareti nasıl yapılır?

Ömer
Yönetici
Klavyede inceltme işareti nasıl yazılır?

Osmanlıca kelimelerde kullanılan ve kelimelerdeki heceleri uzatmaya ve inceltmeye yarayan bazı harfler vardır. Bu harflere şapkalı harfler de denilebilir. Genelde Farsça ve Arapça kelimelerde kullanılan bu inceletme işaretleri, bazı Türkçe kelimelerde de kullanılmaktadır. Örneğin babanın kız kardeşi olan hala kelimesiyle, bu zamana kadar anlamına gelen şimdiki zaman zarfı hâlâ kelimesini birbirinden ayırmak için inceltme işaretlerini kullanmamız gerekiyor.

Alfabemizdeki 29 harf arasında bulunmayan bu harfler dolayısıyla bilgisayarlarımızın klavyelerinde kendine yer bulamıyor. Ancak sürekli yazı işleriyle uğraşan ve imlâ kurallarına uygun yazı yazması gereken yazarlar bu harfleri bir şekilde kullanmak zorunda. Peki bilgisayarda bu inceltme işaretlerini nasıl yazarız?

Bilgisayarda inceltme işaretlerinin yapılışı

Klavyede Â, Û, Î büyük harfleri ve â, û, î küçük harfleri yazmak için klavyemizde bulunan ve Shift + 3 tuşlarıyla ortaya çıkan ^ işaretinden sonra ilgili harfin tuşuna basmak yeterli. Daha açıklayıcı olması için tek tek anlatalım.

Caps Lock kapalıyken

↑ Shift
+
3
+
a
= â

↑ Shift
+
3
+
u
= û

↑ Shift
+
3
+
i
= î

Caps Lock açıkken (Büyük harfler açıkken)

↑ Shift
+
3
+
A
= Â

↑ Shift
+
3
+
U
= Û

↑ Shift
+
3
+
İ
= Î

Bu şekilde basit bir şekilde klavyenizden bu tuşları elde edebilir ve imlâ kurallarına riayet ederek yazılarınızı yazabilirsiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
53B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
22B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst