Kızılayın yaptığı çalışmalar nelerdir

Sehbal Üye
Kızılay'ın yurt genelinde ve dünyada yaptığı çalışmalar ülkemizin yardımsever yüzünü göstermektedir. Kızılayın çalışmaları görevleri çerçevesinde belirlenmiştir.

Yeri geldiğinde bir hastaya kan temin edip hayatını kurtarır, yeri gelir dünyanın bir noktasında felakete düçar olmuş insanlara yardım elini uzatır. Kızılay kötü gün dostudur. Dost ve düşman ayırt etmeksizin mazluma kol kanat geren bu kurum ülkemizin yüz akıdır.

Kızılayın yaptığı faaliyet ve çalışmaları başlıklar altında toplamak gerekirse, Kızılayın yaptığı çalışmalar şunlardır:
Kızılay
Doğal afetlerden zarar görmüş afetzedelere; battaniye, çadır, kıyafet ve sıcak yiyecek yardımları yapmaktadır. Her türlü doğal afete karşı Kızılay her daim hazırdır ve malzemeleri önceden deposunda mutlaka bulunur.

Kış, yaz fark etmeksizin; düşkün, kimsesiz ve yoksullara yardım elini uzatır ve aşevleri vasıtasıyla onları doyurur.

Sağlık merkezlerine sahiptir. Savaş, afet ve barış zamanı fark etmeksizin kan bankaları kurar ve milletin yaptığı kan bağışlarını muhafaza eder, gereği durumunda hasta vatandaşlara bu kanları verir.

Sağlık gücünü artırmak için hemşire okulları açar ve hemşire yetiştirir.

Savaş zamanlarında sahra sağlık merkezleri kurar ve askerlere tıbbi destek verir.

Kazalara, göçüklere ve arama faaliyetlerine katılır ve diğer arama kurtarma ekiplerine destek sağlar.

Mülteci kamplarında faaliyet gösterir, bu kamplarda; aşevi ve gezici hastaneler kurar.

Kızılay vatandaşlarımızın her türlü desteğine açıktır. Yardım, bağış ve sadaka kabul etmektedir. Bu bağışları yardım faaliyetlerinde kullanır. Kurban bayramlarında Kurban bağışı kabul eder, kesilen kurban etlerini muhtaç kişilere dağıtır.

Biz de Kızılay'a destek vermeliyiz. Yarın bizim de kan ihtiyacımız olabilir düşüncesiyle düzenli olarak kan bağışlamalıyız.