Kitle iletişim araçlarının yararları ve zararları nelerdir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Kitle İletişim Araçlarının Yararları ve Zararları Nelerdir

İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan ve dünyadaki olaylardan olaylardan haberdar olmamızı sağlayan gazete, televizyon, telefon, radyo ve internet gibi araçlara kitle iletişim araçları denir. Bu araçların insanlar üzerinde olumlu ya da olumsuz şekilde etkileri vardır. Ancak hangi etki zararlı ya da faydalı bunu kestirmek oldukça güçtür. Bazen gerçek bir bilgi küçük yaş grubundaki insanların ruh ve zeka gelişimlerini etkileyebilir. Bazen de kitleler yalan bilgi ile yanıltılabilip, yönlendirilebilir.

Küresel dünyada bilgiyi kim kontrol ediyorsa güç de ondadır demektir. Bu gün sizlere bu yazımızda kitle iletişim araçlarının yararlarından ve zararlarından bahsedeceğiz.

Kitle iletişim araçlarının yararları
kitle-iletisim-araclari.jpg

Haber ve bilgi verme amacı başta olmak üzere, eğitmek, eğlendirmek gibi amaçlar taşıyan, belirli bir okuyucu kitlesine, belirli aralıklarla ya da sürekli olarak ulaşan araçlardır Gazete, dergi, radyo, televizyon, sinema gibi kitlelere ulaşan ve iletişimi sağlayan araçlara kitle iletişim araçları denilmektedir KİA amacı düşünce, fikir, haberleri çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaştırabilmektir Kitle iletişim araçları; "Daha geniş kitlelere, çevrelere seslenebilmek, onlarla iletişim kurmak için gerçekleştirilen elektromanyetik dalgaların ve bunların alıcılarının kullanımı ile tüm kitleye seslenebilme olanağı veren bir araçtır" Kitle iletişim araçlarını incelerken kitle, kitle iletişim araçları (gazete, dergi, radyo, televizyon, sinema, kitap gibi) aracılığıyla geniş ve bilinmeyen kitleye (dinleyici, okuyucu, izleyici) iletilmesidir" İletişim; Bilgi, düşünce, duygu, tutum ve kanılarla, davranış biçimlerinin kaynak ile alıcı arasındaki bir ilişkileşme yoluyla bir insandan diğerine bazı oluklar kullanılarak aktarılma süresine denir

Kitle iletişim araçlarının zararları

Sarf edilen zaman
Bu araçların üretim ve dağıtımı için ayrılan kaynakların miktarı
Bu araçların ilettiği politik, sosyal ya da kültürel bilgi (kişiye göre uygunluğu değişir)
Bilginin geçici olması
Yayılan bilgilerin düşünce farklılığı olması durumunda yaratacağı sorunlar
Bu araçların yapıldığı maddelerin sağlığa zararı (kağıt vb)
Bu araçların yaydığı zararlı maddeler (radyasyon vb)
Reklama yönelik iletişimin yaratabileceği olumsuzluklar
Kaynağı belli olmayan adreslerden alınacak yanlış ve zararlı bilgiler (İnternet vb)
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
24B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
52B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst