Kitap okutmak isterken küfür sözlüğü oluştu

agent force Harbi Aktif Üye
Kitap okutmak isterken küfür sözlüğü oluştu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) geçtiğimiz ay uygulamaya koyduğu Okul Kütüphane Otomasyon Sistemi'ndeki (OKUT) hatalar skandal boyutlara ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) geçtiğimiz ay uygulamaya koyduğu Okul Kütüphane Otomasyon Sistemi'ndeki (OKUT) hatalar skandal boyutlara ulaştı.

Dünya ve Türk edebiyatının önemli yazarları ve eserlerinin birçoğunun adı sisteme "Bu kadar da olmaz" dedirten harf hatalarıyla girilince yazar ve eser isimleri ağır küfürlü bir hal aldı, site adeta ***** sözlüğüne döndü.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul kütüphanelerinde bulunan kitapları internet ortamına aktarıp, öğrencilerin istedikleri kitaplara daha rahat ulaşmasını amaçlayan sistemdeki hatalar “pes” dedirtti. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün alt yapısını oluşturduğu ve Yayımlar Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Okul Kütüphane Otomasyon Sistemi'ne okullar tarafından yapılan yanlış girişler Yayımlar Dairesi tarafından da denetlenmeyince hatalar da görenleri şoke etti. MEB'in büyük umutlarla uygulamaya koyduğu OKUT, milyonlarca öğrenciye aradığı kitabı bulmada kolaylık sağlayacak bir sistem. Ancak “kastı aşan hatalar” nedeniyle bu başarılı proje, utanç abidesine dönüştü.

DÜNYA EDEBİYATINDA “SKANDAL” HATALAR

Dünya edebiyatının klasikleri arasında yer alan eserler ve yazarlarının adları sisteme yanlış girilirken, denetleme de hakkı verilerek yapılmayınca ortaya çirkin bir tablo çıktı. Tıp biliminin öncülerinden İbni Sina, Mukaddime'nin yazarı İbni Haldun, gezgin İbni Batu, tefsir ilminin önde gelenlerinden İbni Mesut ile hukukçu, edebiyatçı İbni Kemal gibi dev isimlerin bazıları sisteme "İb.." olarak girmesi de, “hatadan çok kasıt olarak” değerlendirildi. Sevin İzgü"nün “Sirk gitti biz kaldık” eserinin ismindeki yanlış sözcük yazımı eleştirilere yol açtı. En fazla hatanın Goethe'nin isminde yapıldığı görüldü. Birçok okul "Goethe"yi sisteme okunduğu gibi yazdı. Sisteme yapılan yanlış girişlerden en ağırı ise ünlü Rus edebiyatçı Dostoyevski'nin isminde yapıldı. Bir okul tarafından Dostoyevski'nin son harfleri değiştirilmiş olarak sisteme girildi.

REŞAT NURİ VE "YAPRAK DÖKÜMÜ"NE SAYGISIZLIK

Türk Edebiyatı'nın en büyük isimlerinden Reşat Nuri Güntekin'in eserinde yapılan bir yanlışlık da okuyanları şaşırttı. İsminin "Reşet" olarak yazılması bir yana son günlerde dizisi de çekilen klasikleşmiş "Yaprak Dökümü" adlı eserindeki harf hataları yazarın kemiklerini sızlattı. 8 okul tarafından yazarın eseri "p" harfi düşmüş ve galiz ifade oluşturacak şekilde sisteme girildi. Eserlerinde "Yaprak" ismi bulunan bazı yazarlar da bu hoyratlıktan nasibini aldı. Gabriel Marquez'in "Yaprak Fırtınası" kitabı da sisteme bu şekilde girdi.

Vatan şiirleri ile tanınan Orhan Şaik Gökyay da e-kütüphaneden nasibini aldı. Şaik ismindeki "a" harfinin düşmesi ve "ş"nin de "s"ye dönüşmesi ile Gökyay'ın adı sisteme yanlış girildi.

"İBN-İ" DİKKATSİZLİĞİ

Sistemde tıp biliminin öncülerinden İbni Sina, Mukaddime'nin yazarı İbni Haldun, gezgin İbni Batu, tefsir ilminin önde gelenlerinden İbni Mesut ile hukukçu, edebiyatçı İbni Kemal gibi usta isimlerin bazılarının isimleri de sistemde "İb.." olarak yer aldı.


anka
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Üst