Kışın güneş kremi kullanılır mı?

Kışın güneş kremi kullanmak kimilerine garip gözükse de bu normal bir durum. Kışın güneş kremi kullanılır mı? sorusunun cevabı kısaca evet. Ama kışın güneş kremi kullanmanın yararları neler? diyorsanız yazıyı okumanız gerek.

Kışın güneş kremi kullanılır mı? bir sakıncası var mı?​

Aslında yaşlanmayı önleyici krem kullanılacağına, güneşten koruyucu kremler kullanılırsa kırışıklıklar daha geç oluşacaktır.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşın Köktürk, özellikle yaz aylarında kullanımı artan güneşten koruyucu kremlerin kışın da tercih edilmesinin faydalı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Köktürk, güneş ışınlarından korunmanın cilt sağlığı açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Kışın Güneş Kremi Kullanmanın Yararları neler?​

Kışın güneş kremi kullanmak

Güneş ışınlarının cildin kırışmasına ve yaşlanmasına neden olduğunu belirten Köktürk, "Aslında yaşlanmayı önleyici krem kullanılacağına güneşten koruyucu kremler kullanılırsa kırışıklıklar daha geç oluşur" dedi.

Güneş ışınlarının deride her zaman aynı etkiyi yaptığını ifade eden Köktürk, şöyle konuştu:"Güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi sıcaklıklarla ve mevsimlerle ilgili değil. Bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminin yanı sıra kışın da güneşten koruyucu kullanmak önem taşıyor. Kış güneşi de olsa hatta direkt güneş ışığı gelmese bile korunmak gerekiyor. Çünkü ışınlar buluttan bile geçiyor. Bu nedenle koruyucu kremlerin en azından güneş gören el, yüz gibi yerlerde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Sonuçta koruyucular, güneşin zararlı etkilerini önleyen birtakım maddeler katılmış ajanlardır. SPF (Sun Protective Factor) yani güneşten koruyucu faktör diye ifade edilen koruma değerleri var. Bunlar 30-40-50 diye belirtiliyor. Ayrıca ultraviyole A ve B değerleri de var. Koruma faktörünün en az 30 olması önem taşıyor. Yüksek olması pek önemli değil. Ancak SPF değeri 30’dan düşük koruyucu kullanmamakta fayda var."

Kış aylarında güneş kremi nasıl kullanılmalı?​

"Evden çıkmadan yarım saat önce sürülmeli"

Prof. Dr. Köktürk, güneş koruyucu kremlerin genellikle 2-2,5 saat etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Koruyucu kremi sabah evden çıkarken sürüp "gün boyu etkisini gösterecek" diye düşünmemek gerektiğini belirten Köktürk, şunları kaydetti:"Bu durumda beklenen etki elde edilemez. Bunlar için kimi yerlerde ’4 saat etkili, tüm gün etkili’ diyorlar. Tüm gün pek etkili olacağını sanmıyorum ama 4 saat olabilir. Evden çıkmadan yarım saat önce sürülürse tam fayda sağlanmış olur. Güneş koruyucu kremlerin kullanımının yaygınlaşması derinin sağlığı açısından fayda sağlayacaktır. Bu nedenle yaz aylarının bittiği şu günlerde kullanımının azalacağını düşündüğümüz koruyucu kremlerin kış aylarında da kullanılması cilt sağlığı açısından önem taşıyor."
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst