Kırklarelinin Yöresel Kıyafetleri

deep Harbi Aktif Üye
Kırklarelinin Yöresel Giysileri, Kırklareli Yöresel Kıyafetleri, Kırklareli Giyim Özellikleri, Kırklareli Yötesel Giyim Kuşamı

Günümüzde Kırklareli halkı hazır elbise giymekte ve giyim tercihi moda akımına göre zaman zaman değişebilmektedir. Eski yıllarda köy ve şehirlerde yaşayanlar arasında gözle görülür farklılıklar bulunmakta iken, bu gün aradaki fark oldukça azalmıştır. Köylerde özellikle 50 yaş ve üstündeki kadınlar dışarıda çarşaf, ferace denilen siyah renkli giysileri kullanmaktadır. Renkli basmalardan yapılan şalvar, bluz, ayaklara koyun yapağından örülme çetik, başlarına eşarp ya da beyaz bezden oluşan baş örtüleri ise ev içinde giyilmektedir. Erkekler genelde hazır olarak aldıkları ceket ve pantolon giyer, başlarına ise kasket ya da şapka kullanmaktadır. Yaşlı olanlar sıcak tutsun diye kışları şayak (aba) pantolon giyerler. Gençler ile yaşlılar arasında, giyimde büyük farklılıklar vardır. Genç kızlar saçlarını örtmezler. Bu durum ilk zamanlar aile büyükleri tarafından yadırganmasına rağmen, bu gün hoş karşılanmaktadır. Genç erkekler de gayet modern giyinmekte ve başlarında şapka kullanmazlar.

KIRKLARELİ ERKEK GİYİMİ

Yündendir. Elde kadınlar tarafından örülür. Siyah ve beyaz çorap olmak üzere iki türlüdür. Damat çorapları hariç, nakışsızdırlar.

POTURLARI: Potur, kendilerinin dolapta dövüp hazırladıkları aba kumaşından yapılır. Yan kısımları siyah gaytonla süslenmiştir Dizden yukarısı boldur. Dizden aşağısı dardır.

KUŞAKLAR: Yünden dokuma olup , al ve beyaz renktedir Bele dolanır Bir yandan potura kemer görevi yaparken diğer yandan cep ve süs görevini yapar.

GÖMLEKLER: Pamuktan, düz çizgili kumaştan veya düz beyaz kumaştan dikilir. Yakasızdır.

YELEKLER: Abadan yapılır , kolsuzdur Gömleğin üzerine giyilir Gaçka, Kopça denilen tel düğmelerle iliklenir Gaytonlarla süslenmiştir. Bölgelere göre (elek ) koparan gibi isimleri alırlar

CEPKEN: Bu da abadan yapılır. Kolludur Çevresi gaytonlarla dikilmiş süslemeler vardır. Yakasız ve düğmesizdir Ceket görevini görür.

AYAKKABI:Tarlada çarık giyilir. Normal günlerde deriden yapılmış, ucu sivri, alçak ayakkabı giyilir.

YAĞLIK: Genç kızların sevdiği erkeğe verdikleri mendildir. Kızlar kendine özgü işlemeyle mendilleri işlerler. Her motif bir anlam taşımaktadır.

KIRKLARELİ KADIN KIYAFETİ

ÇORAP: Bütün kadın çorapları nakışlıdır Hakim olan renge göre adlandırılır. Elde yün ipliğiyle örülür ve yünü kendileri eğirmektedirler. Çorapları, kedi bacağı, domuz tırnağı , muskalı çiçek, dişçik gibi isimlendirdikleri motiflerle süslemektedirler. Ayaklara çoraplardan başka birde ' edik ' denilen yünden örülmüş nakışlı terlikler giyilir.

ŞALVAR: Kumaşları pamuktan olup, kendileri dokumaktadır. Uzunlukları diz kapağının biraz altındadır.

GÖMLEK: Dokuması pamuktandır Çeşitli işlemelerle süslenmiştir.

ÖNLÜK: Her köyün kendine özgü renklerde, kendilerinin yününden dokuyup süsledikleri önlükleri mevcuttur. Bazı köylerde '' fıta '' denir Önlükleri bağlamak için yünden örülmüş ince bir kumaşa da uçkur denir

CEPKEN: Gömleğin üzerine son derece güzel motifli , telle işlenmiş aba veya çuhadan yapılmıştır. Uzunluğu bele kadardır.

BAŞ ÖRTÜLERİ: Kenarları süslü ipekten yapılmıştır. Bir adı da greptir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Üst