Kevser havuzu nedir?

mahir Harbi Aktif Üye
Kevser havuzu ne demek? Kevser havuzu nerede hakkında bilgi

Havz büyük bir ikramdır. Yüce rabbimiz bu ikramı peygamberimize tahsis etmiştir. Hadisler havzııı vasfını belirtmiştir. Allah'tan ümidimiz dünyada havz hakkındaki bilgiyi, ahirette de onun tadını bize nasip etmesidir. Çünkü havzumun sıfatlarından biri şudur; Havzdan içen bir kimse hiçbir zaman susamaz.

Kevser dinimize göre, cennette kutsal nehirdir.

Kevser için 'bir havuzdur' diyenler olduğu gibi 'bol hayır ve bereket, kesilmez soy sop, sayılmız ümmet' anlamlarına geldiğini söyleyenler de vardır. Buhârî, Peygamberimizin Kevser'in iki yanında inciden kaplar bulunan bir ırmak olduğunu, bu kapların yıldızlar kadar sayısız bulunduğunu söylediğini belirtir.
kevser-havuzu.jpg

Semûre, Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu rivayet eder:
Her peygamberin bir havuzu vardır. Her peygamber havuzuna gelen insanların fazlalığıyla iftihar eder. Ben, benim havuzumun onların en kalabalığı olmasını umuyorum.

İşte bu, Hz. Peygamberin ümididir. Her kul havuza gidenlerin arasında olacağını ümit etmelidir. Mağrur olup da ümit etmesin. Çünkü hasadı uman, tohumu eker, yeri temizler, sular, sonra oturup Allah'tan ekini bitirmesini, kasırganın, dolunun ekine dokunmamasını niyaz eder. Nadas etmeyi veya tarlayı temizleyip sulamayı terkedip de Allah'tan ekin ve meyve bitirmesini uman bir kimseye gelince, bu kimse aldanmış ve kuruntuya kapılmış bir kimsedir. Bu kimse, Allah'ın fazlını ümit edenlerden değildir. İşte halkın çoğunun ümidi böyledir. Bu, ahmakların aldanışıdır.
Aldanmak ve gafletten Allah'a sığınıyoruz, zira tedbir almadan Allah'ın fazlına aldanmak, dünya ile aldanmaktan daha tehlikelidir.