Karadelik olmaz

agent force Harbi Aktif Üye
İsviçre’deki CERN laboratuvarında yapılacak "Büyük Patlama" deneyinin dünya için bir tehlike oluşturmadığı açıklandı. Evren bulmacasındaki eksik parçacığı bulmak üzere yapılacak bu deneyin dev bir karadelik yaratarak dünyayı yutacağı öne sürülüyordu.

’İSVİÇRE’de oluşmaya başlayacak karadelik tüm dünyayı yutacak.’ Evren bulmacasındaki kayıp maddeyi bulmak için yapılacak ’Büyük Patlama’ya geri sayım devam ederken, deneyin dünyanın sonunu getireceği iddia ediliyordu. Ancak bu iddiaları tekrar gözden geçiren Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) böyle bir ihtimalin bulunmadığını açıkladı.

Evrenin oluşumunu açıklamada eksik olan, maddeye kütlesini kazandıran parçacık "Higgs parçacığı" adıyla anılıyor. Parçanın isim babası ise İngiliz fizikçi Peter Higgs. İngiliz bilim adamı eksik parçayla ilgili teorisini ilk kez 1964 yılında ortaya atmıştı. Şimdi CERN’ün Cenevre’deki yeraltı laboratuvarı, bu parçayı bulmak için ’Büyük Patlama’ deneyine geri sayıyor. Uzmanlara göre deney sonbaharda gerçekleştirilebilecek.

Yerin 175 metre altındaki "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), protonları iki paralel huzmede ışık hızının yüzde 99.999 katı hızla çarpıştıracak. Böylece evrenin oluşumunu tetikleyen ’Büyük Patlama’ sonrasındaki ortam yeniden yaratılmış olacak. Ancak bu deneyi şüpheyle karşılayan çevreler, deneyin yeni bir karadelik yaratabileceğini, bunun da dünyayı yutabileceğini öne sürüyordu. CERN Güvenliği Denetleme Grubu, çarpıştırıcının gerçekleştireceği bu deneyin doğada çoğu kez kendiliğinden oluştuğunu ve bir tehlike bulunmadığını savundu. Güvenlik grubu, kozmik ışınların dünya ve diğer gökcisimleriyle sürekli benzer çarpışmalar yaşadığını öne sürdü.

hurriyet
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
548B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst