Kano Nedir

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 1.997
deep Harbi Aktif Üye
Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen bir tekne türü. Ağaç kütüğünün oyulmasıyla yapılan "oyma kayıklar" da bu adla anılır. Günümüzde spor ve eğlence maksadıyla kullanılan kanolar, çoğunlukla sert ağaçtan, kalıplanmış plastikten, alüminyumdan, cam elyaftan veya ahşap üzerine gerilmiş çadır bezinden yapılır. Kano sporu adıyla, hızlı akıntı ve azgın dalgalı ırmaklarda tabii ve suni engelleri aşmada kullanılır.
kano.jpg

Tek kişilik kano 16 kilogram ağırlığında, 5,2 metre uzunluğunda ve 75 santimetre genişliğindedir. İki kişilik 20 kilogram ağırlığında, 6,5 metre uzunluğunda ve 75 santimetre genişliğindedir; kano derinlikleri 30-35 santimetre arasında değişir. Kanoda bulunan her yarışçı, kısa saplı basit yapılı tek bir kürek kullanır. Kürek, teknenin herhangi bir noktasına sabitleştirilmemiştir. Kanoda dümen tertibatı yoktur. Yön verme, kürekle ve ağırlığın değiştirilmesiyle gerçekleştirilir. Yedek kürek bulundurulur. Baş muhafazası ve yüzme yeleğinin giyilmesi mecburidir.

Müsabakalar, en az 3 kilometre uzunluktaki süratli akarsularda 500-1.000 metrelik mesafelerde tek kişilik veya iki kişilik kanolarla yapılır. Düz yol, nehir inişi ve slalom olmak üzere üç çeşit yarış mevcuttur. Kano devrildiğinde, kanocu kendi imkanlarıyla yardımsız olarak teknesini düzeltip yarışı devam ettirebilirse, diskalifiye sayılmaz. Her kanocunun tehlikeli durumlarda hasmını kurtarması mecburidir. Aksi taktirde ömür boyu diskalifiye edilir.
Bir uçtan öbür uca kadar üzeri açık olan kanolarda kürek, tek palalıdır. Üstü kapalı olan ve kürekçinin sıkıca yerleştiği bir sahanlığı bulunan güverteli kanoların kürekleri çift palalıdır. Kanonun sahanlığına tutturulmuş ve kanocunun gövdesine göre ayarlanmış kauçuk kaplı etekler mevcuttur. Bunların sayesinde içeriye suyun sızması önlenir. Bu tip kanolar genelde "kayak" adıyla anılır. 7 kişilik kanolar da mevcuttur fakat bunlar olimpiyat yarışlarına sokulmazlar.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst