Kanın rengi neden kırmızıdır?

soru Üye
Kan neden kırmızıdır? Bir yeriniz kanadığında akan kanınızın rengi neden kırmızıdır?
 
deep Harbi Aktif Üye
Vücudumuzdaki kanımız her bir hücremize oksijeni taşır. Çünkü yaşamayı devam ettirebilmemiz için hücrelerimizin oksijene ihtiyacı vardır. Bizler her nefes alışımızda kanımıza oksijen veririz ve kan da bu oksijeni hücrelere ulaştırır. Kanımızın içinde bulunan ve oksijeni hücrelerimize ulaştırdıktan sonra özel bir molekül bırakan “hemoglobin” molekülü vardır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerini çevreler ve oksijenle karışarak kan rengini oluşturur.

Vücudumuzda dolaşan kanda birçok değişik madde ve hücre bulunur.Kanın her parçasın kendine has görevleri vardır.Kanın sıvı kısmına plazma adı verilir ve kanın yarısından çoğunu oluşturur.Rengi açık sarı ve sudan daha yoğundur.Böylece bir çok madde, içinde çözülebilir.

Kan içerisinde dolaşan kan hücrelerine ek olarak protein, hastalıklarla savaşan antikorlar, pıhtılaşmayı önleyen fibrinojenler, karbon hidratlar, yağlar ve tuzları sayabiliriz.

Kırmızı hücreler (Alyuvar) kana rengini verir.Sayılarının çokluğu nedeniyle, kanın rengi kırmızıdır.Yeni kırmızı hücre büyüdükçe ve ilikte yetişkin şekle geldikçe özünü yitirir, giderek daha fazla hemoglobin oluşturur.Hemoglobin ise kana kırmızı rengini veren maddedir.Kırmızı kan hücreleri yaklaşık 4 ay yaşar ve çoğunlukla dalakta parçalanır.Eskiyen veya yok olan hücreler yeni hücrelerle yenilenir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
59B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
20B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
82B
Üst