Kalyon nedir?

deep Harbi Aktif Üye
Kalyon ne demektir?
Rüzgar yardımıyla yol alabilen, birden fazla güvertesi olan, yelkenli ve üç direkli savaş gemisi. Meşe, çam gibi sert tahtalı ağaçlardan yapılır.

Osmanlı donanmasında kalyonlar ilk olarak İkinci Beyazıd döneminde kullanılmışlardır. Bu dönemden, kalyonlardan sonra icat olunan buharlı gemiler dönemine kadar kalyon tipi gemiler kullanılmıştır. İkinci Beyazıd zamanında "Göke" adı verilen kalyonların, yelken donanımları son derece kuvvetli olurdu. Kalyonların açık güverte, tavlon, palavra, orta kat, top ambarı, kontra tavlon adlı farklı güverteleri vardı. Kalyonlar bu güvertelerine göre isim alırlardı. Üç ambarlı kalyon tipi, kalyonların en büyüklerindendi ve 110-120 topu ve yaklaşık 1.000 mürettebatı vardı.

Kalyonun en alt kısımda sintine bulunurdu. Bir kalyonda minimum 600 ila 1.000 top olurdu. Kalyonlar 500 tona kadar yük taşıyabilirlerdi, hatta 2.000 ton taşıyabilenleri de vardı.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yük taşıyan büyük gemiler kullanılmıştır. Bu gemileri kürekle hareket ettirmek de mümkündür. Ancak rüzgar olmadığı zamanlarda, savaş anında kullanışlı olmadıklarından savaşlarda kadırgalar tercih edilmiştir. Kalyonlarsa daha çok deniz ticaretinde kullanılan gemi türü haline gelmiştir.

kalyon.jpg
Temsili bir Osmanlı Kalyonu​
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst